Electromag
background

Wybór agregatu prądotwórczego do użytku domowego

0
Wybór agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy - rodzaj i charakterystyka generatora prądu

W przypadku braku dostępu do sieci energetycznej lub w jej przerwach z pomocą przyjdzie nam agregat prądotwórczy. W niektórych przypadkach okaże się niezastąpiony. Wystarczy nalać benzyny lub ropy, włączyć go i w niedługim czasie paliwo płynne zamieni się w energię elektryczną. U nas znajdziesz generatory prądu marek takich jak KRUZER, FOGO, ADLER czy KÖNNER&SOHNEN. Są to nowoczesne narzędzia, dostosowane do różnych wymagań oraz w szerokim przedziale cenowym.  Wszystkie nasze produkty objęte są gwarancją! W poniższym artykule udowodnimy, że agregat ma bardzo szerokie zastosowanie.

 

  1. Który agregat prądotwórczy - tradycyjny,a może inwertorowy
  2. Awaryjne zasilanie na każdą kieszeń
  3. Jak uruchomić i eksploatować agregat?
  4. Stopień ochorny IP
  5. Technologia inwertorowa czy z AVR?
  6. Agregaty prądotwórcze z automatycznym rozruchem ATS

 

 

1. Który agregat prądotwórczy - tradycyjny,a może inwertorowy

Tradycyjny - większy gabarytowo, cięższy od inwertorowego.  Zalecany  do urządzeń, które są bardziej odporne na skoki ciśnienia. Doskonale sprawdzi się w małych i dużych gospodarstwach domowych czy rolniczych. Tradycyjny gwarantuje zasilanie w każdych warunkach.

Inwertorowy - urządzenia są lekkie, mają małe gabaryty, często też wyposażone w kółka - czyli są mobilne. Sprawdzą się na kampingach, domkach działkowych czy przy konieczności częstego przenoszenia. To nie jedyna zaleta agregatorów inwertorowych ‒  takie agregaty sprawdzają się przy zasilaniu czułych na zmianę napięcia urządzeń, na przykład komputerów czy sterowników do pomp ciepła. Inwertor gwarantuje nam, że nasze urządzenia nie zostaną uszkodzone przez zmiany napięcia prądu. Wszystkie te cechy zawdzięcza wygładzonej sinusoidzie. Automatycznie regulowana praca napędu, sprawia, że są ciche.

 

 

2. Awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Jeśli na co dzień w gospodarstwie domowym, rolnym  lub warsztacie zasilasz różnego typu urządzenia albo narzędzia, posiadanie generatora jest bardzo dobrym i mądrym rozwiązaniem.  Przed zakupem musimy sprawdzić do jakich odbiorników będzie nam potrzebny. Od tego zależy czy potrzebujemy agregat jednofazowy czy trójfazowy.

Jednofazowe agregaty sprawdzą się w roli awaryjnego zasilania mieszkań i domów jednorodzinnych - podstawowy sprzęt RTV i AGD czy oświetlenie. Urządzenia jednofazowe w większości przypadków są dostępne jako maszyny przenośne. Ich stosunkowo niewielka moc sprawia, że są lekkie i mobilne.  Modele jednofazowe są uniwersalne i bezpieczne, ponieważ nie musimy się martwić o przeciążenie fazy oraz nie musimy pamiętać o symetryczności (równemu) obciążenia faz.

Trójfazowe agregaty wykorzystuje się do obsługi odbiorników wymagających większej mocy. Agregat rozdziela równomiernie moc, dlatego też unikniesz ryzyka niesymetrycznego przeciążenia i uszkodzenia sprzętu. Bez problemu można podłączyć je także do układu jednofazowego, co czyni z nich urządzenia uniwersalne. Przeznaczony głównie do zasilania sprzętów znajdujących się na budowie, np. betoniarki czy elektronarzędzi. Niekiedy do domu potrzebny będzie agregat prądotwórczy trójfazowy np. w przypadku posiadania kuchni indukcyjnej.Z powodzeniem zasili sprzęt budowlany czy urządzenia znajdujące się imprezach masowych.

Najważniejsza jest moc znamionowa agregatu, którą musimy dostosować do jego obciążenia. Moc podłączonych do agregatu urządzeń nie może być większa niż moc znamionowa agregatu, dodatkowo, moc znamionowa agregatu powinna być o około 20% większa niż moc podłączonych urządzeń. Przed zakupem urządzenia należy więc sprawdzić, jaką moc mają urządzenia, które chcemy zasilać za pomocą agregatu. Jest to trudne zadanie,ale konieczne.  Bezpiecznym rozwiązaniem jest przyjęcie, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy niż moc znamionowa.Nowoczesne generatory prądu zasilane silnikiem spalinowym wyposażone są w pojemny zbiornik paliwa gwarantujący długą pracę bez przerw na tankowanie. Coraz częściej firmy wbudowują specjalny system, automatycznie regulujący obroty silnika, a co za tym idzie – obniżający zużycie paliwa. Warto więc zainwestować w awaryjny generator, dopasowany do swoich potrzeb.

 

 

3. Jak uruchomić i eksploatować agregat?

Zakupiony agregat jest już u nas. Otwieramy, rozpakowujemy i co dalej? Poniżej opisujemy pierwsze i bezpieczne uruchamianie. Zapoznaj się z instrukcją obsługi modelu, w której zawarte są informacje m.in. na temat eksploatacji urządzenia, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych. Następnie sprawdź ustawienie agregatu przed uruchomieniem – dotyczy to głównie agregatów przenośnych, użytkowanych w różnych miejscach. W takich przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni. Najlepsze miejsce to garaż, wiata czy altana.  W pomieszczeniu, musimy zapewnić w nim odpowiedni system odprowadzania spalin oraz cyrkulacji powietrza. Generator bez regularnej wymiany powietrza może ulec przegrzaniu.Gdy zdecydujemy się o postawienie agregatu na zewnątrz to powinien zostać osłonięty od deszczu, śniegu i wilgoci, której nadmiar może spowodować spięcia i uszkodzenie urządzenia. Następnie uruchomiamy agregat na około 3-4 godziny bez podłączania żadnych urządzeń lub małym obciążeniu, aby przygotować go do pracy. Po upływie tego czasu wymieniamy stary olej na nowy, a agregat jest gotowy do prawidłowego działania. Naszym Klientom proponujemy o kierowanie się zasadą, aby włączać i wyłączać agregat,kiedy odbiorniki są odłączone. Unikniemy w ten sposób możliwych uszkodzeń podłączanych do agregatu urządzeń. Kontrola poziomu oleju i paliwa Przed każdym uruchomieniem sprawdzamy poziom oleju - powinien sięgać do górnej krawędzi szyjki Należy systematycznie kontrolować poziom paliwa, aby nie dopuścić, żeby jego ilość spadła poniżej dopuszczalnego minimum. W przypadku długiej przerwy w użytkowaniu agregatu, nie należy zostawiać w zbiorniku dużo paliwa, które wskutek parowania traci na jakości i może uszkodzić dysze. Kontrola filtra powietrza - powinien być systematycznie czyszczony. Powinniśmy wymienić go przynajmniej raz w roku. Zatkany, ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania. Gdy filtr zużyje się przed czasem konieczna jest jego wymiana na nowy!!! Przestrzeganie tych paru zasad sprawiających, że nasz generator prądu będzie o wiele bardziej żywotny i wydajny.

 

 

4. Stopień ochrony IP

Parametr charakteryzujący obudowę urządzenia elektrycznego, mówiący o poziomie zabezpieczenia użytkownika przed dostępem do niebezpiecznych części w agregatach Najczęściej spotykane stopnie to :

IP 23 - posiada podstawową ochronę przed ciałem stałym. Ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony.  Standardowy stopień ochrony prądnicy

IP 44 - dobre zabezpieczenie przed wnikaniem wody i pyłu. Do stosowania na zewnątrz i podczas niektórych warunków atmosferycznych. Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku

IP 54 - dobra odporność na wilgoć i zachlapanie. Odporny na wnikanie pyłu. Może stać na zewnątrz. Technologia IP54 zapewnia bezpieczeństwo użytkownika i pozwala na prace w trudnych warunkach zewnętrznych

 

 

5. Technologia inwertorowa czy z AVR?

Agregat prądotwórczy inwertorowy - charakteryzuje się tym, że jest mały, cichy, poręczny oraz prezentuje najnowocześniejszą technologię wytwarzania prądu tzw. wygładzone sinusoidy, która umożliwia zasilanie najbardziej czułych na zmianę napięcia urządzeń. . Droższe niż modele tradycyjne. Najważniejszą częścia urządzenia jest falownik (inwerter). Jego zadaniem jest  przekształcenie prądu stałego w prąd przemienny o parametrach zgodnych z energią elektryczną w sieci publicznej. Z powodzeniem używane do wymagających i wrażliwych urządzeń typu: komputer, elektroniczne sterowanie urządzenia domowe. Znajduje zastosowanie w gabinetach lekarskich i instytucjach medycznych ‒ do zasilania sprzętu medycznego, dlatego, że jest stosunkowo cichy od konkurenta. Generatory inwertorowe mają wiele czujników (np. czujnik przeciążenia, czujnik ciśnienia oleju itp.), które eliminują konieczność ręcznej kontroli.

AVR to automatyczna stabilizacja napicia - funkcja obowiązkowa, gdy kupujemy agregat z zamiarem zasilania elektroniki Generator prądotwórczy wyposażony w technologię AVR automatycznie reguluje poziom napięcia niezależnie od obciążenia. W ten sposób zabezpiecza wrażliwe urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, sprzęt AGD i RTV, przed uszkodzeniem.Zadaniem stabilizacji napięcia jest niwelowanie wahań napięcia. Jest to niezbędna opcja w agregacie który ma zasilać elektronikę. Dodatkowa zaleta to regulacja częstotliwości. Warto wiedzieć,że do agregatu prądotwórczego bez funkcji AVR można podłączyć zewnętrzny stabilizator napięcia i dopiero do stabilizatora podłączyć narzędzia z układami elektronicznymi, aby mieć pewność, że żadne z nich się nie uszkodzi.

PAMIĘTAJ: Nie włączamy wszystkich urządzeń na raz. Jako pierwsze uruchamiamy urządzenia o największym zapotrzebowaniu !!!

 

 

6. Agregaty prądotwórcze z automatycznym rozruchem ATS

ATS/SZR  to układ pozwalający na automatyczne włączanie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączenie go po jego powrocie. Dzięki temu nie musimy się martwić o przerwy w dostawach energii elektrycznej. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach, w których przerwanie dostępu do sieci elektrycznej stanowi spory problem, np. w sklepach, gdzie nieustannie powinny pracować chłodnie,zamrażalki lub kasy fiskalne.

 

Podsumowanie

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas pracy! Gdy planujesz zakup generatora prądu porównaj poszczególne typy modeli. Każdy z nich ma inną funkcjonalność i sprawdzi się w różnych warunkach. Zwróć uwagę na moc sprzętu, jego wagę, klasę ochrony. Zastanów się, czy potrzebujesz też dodatkowych funkcji, np. automatyczny start albo AVR!  Asortyment na rynku jest szeroki, znaczną popularnością cieszą się agregaty KRUZER, ADLER czy KÖNNER & SÖHNEN.  Idealnie dobrany agregat prądotwórczy będzie Twoim najlepszym pomocnikiem w dbaniu o dostęp do prądu. Poznaliśmy najróżniejsze typy agregatów. A Ty jaki rodzaj wybierzesz? Sprawdź pozostałe agregaty

 

Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania, jakie otrzymaliśmy. Mamy nadzieję, że teraz wybór młota będzie łatwym zadaniem. Jeżeli nadal się wahacie to zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 519 779 378 oraz do kontaktu mailowego sklep@electromag.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium