Electromag
background

FAQ - Jaką wybrać glebogryzarkę?

1
Q&A Glebogryzarka

Glebogryzarki zyskują zainteresowanie coraz to większej ilości użytkowników. Pozytywnie wpływają na komfort i wygodę prac ogrodniczych. Ergonomiczna budowa, specjalne noże przeznaczone do różnych głębokości czy dodatkowe funkcje sprawiają, że glebogryzarki są urządzeniami innowacyjnymi, które podnoszą standard prac w glebie na wyższy poziom. Praca w ogrodzie z odpowiednim sprzętem może stać się przyjemnością, a nie przymusem. Zatem jaką glebogryzarkę wybrać?

 

 

 

  1. Do czego służy glebogryzarka?
  2. Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?
  3. Na jaką głębokość wchodzi glebogryzarka?
  4. Kiedy trzeba użyć glebogryzarki?
  5. Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna?
  6. Jak prawidłowo używać glebogryzarki?
  7. Ile waży urządzenie?
  8. Jaka jest szerokość robocza?
  9. Na co zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki?

 

1. Do czego służy glebogryzarka?

 Glebogryzarka przydaje się w większości prac ogrodowych. Głównie służy do mechanicznego przekopywania, napowietrzania, spulchniania oraz wyrównania terenu. Przeznaczona jest do prac ogrodowych szczególnie wiosną, przed rozpoczęciem sezonu, w środku sezonu przy zakładaniu trawnika czy na zakończenie jesiennych prac np. Spulchnienie ziemi po ostatnich zbiorach warzyw. Glebogryzarka to tzw. ręczny pług. Jest to maszyna ogrodnicza, która służy do mechanicznego spulchniania gleb oraz jej uprawiania. Posiada noże, które są umieszczone na wale. Zadaniem glebogryzarki jest przekopanie ziemi, spulchnienie jej oraz równomierne rozprowadzenie np. nawozu czy różnych składników odżywczych. Pozwala to na pracę w każdych warunkach, praktycznie na każdym terenie. Noże w glebogryzarce są różnej wielkości, co daje możliwość prac na różnych głębokościach w ziemi.

 

2.Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?

Oczywiście! Glebogryzarka to nasz napędzany szpadel. Mając glebogryzarkę nie ma potrzeby kopania ziemi łopatą czy szpadlem. Urządzenie pozwala zaoszczędzić nasz czas I siły. Praca w ogrodzie nie należy do lekkich. Przez glebogryzarkę zostaną wykonane wszystkie prace związane z przygotowaniem ziemi do nowego sezonu dokładnie I w szybkim tempie. Dodatkowo usunie chwasty I rozdrobni zbitą ziemię lub glinę po zimie. Sprawdzi się na dużym obszarze podwórka I ogrodu, gdzie poruszanie się ciągnikiem jest niemożliwe.

 

 

3.Na jaką głębokość wchodzi glebogryzarka?

Głębokość kopania glebogryzarki zależy od noży, w które została wyposażona. Elektryczne modele glebogryzarek mają głębokość roboczą ok 10-20cm. Mniejsze modele  spalinowe (najczęściej kupowane) posiadają 15–20 cm. Duże glebogryzarki spalinowe mają możliwość pracy aż do 35cm głębokości. Standardowa praca z glebogryzarką to ok 20cm.

 

4.Kiedy trzeba użyć glebogryzarki?

Glebogryzarka to urządzenie, które pozwala napowietrzyć i odchwaścić glebę, szczególnie po mroźnej zimie. Noże, wbijając się głęboko w  ziemię, wyrzucają ją na górę, co powoduje bardzo dokładne “przekopanie” ziemi. To umożliwia odpowiednie przygotowanie podłoża pod założenie trawnika czy zasadzenie roślin lub warzyw. Wiosna to początek prac w ogrodzie I na podwórku. W tym szczególnym czasie glebogryzarka pomoże Ci uporać się z wiosennymi porządkami.

 

5. Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac. Jeżeli prace dotyczą tylko grządek czy ogródka przy domu, śmiało możemy wybrać glebogryzarkę elektryczną. Jeżeli mamy dość dużą powierzchnie roboczą, warto zastanowić się nad modelem spalinowym. Glebogryzarkę elektryczna – jest lżejsza od spalinowej, ale potrzebuje dostępu do prądu. Podczas prac trzeba uważać, aby nie uszkodzić kabla. Mała emisja spalin oraz nieduży hałas podczas prac są jej atutem. Glebogryzarki elektryczna są przyjazne środowisku. Glebogryzarka spalinowa – przystosowana do ciężkich I długich prac. Używana na dużych powierzchniach, z brakiem dostępu do energii. Wystarczy napełnić zbiornik I można pracować. Spalinowa lepiej poradzi sobie z trudną glebą, pozwala na głębszą pracę.  Maszyny spalinowe są bardziej wytrzymałe, mocniejsze, lepiej przystosowana do pracy w trudnych warunkach. Ich wadą jest emisja spalin I dość duży hałas podczas prac. Warto zaopatrzyć się w słuchawki.

[product category_id="68" limit="9" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

6. Jak prawidłowo używać glebogryzarki?

Przed przystąpieniem do pracy, koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Są tam zamieszczone ważne informacje. Następnie musimy oczyścić teren z większych kamieni I gałęzi. Praca musi być wykonywana na średnio wilgotnej glebie. Glebogryzarki nie wolno używać na zboczach lub zgórkach, ponieważ paliwo może zacząć wyciekać z maszyny I zalać silnik. Podczas pracy warto iść spokojnym krokiem, aby maszyna zdążyła dokładnie wykonywać swoją pracę :) Przez cały czas pracy należy zachować szczególną ostrożność. Jest to maszyna duża, ciężka I niebezpieczna.

 

7. Ile waży urządzenie?

Wagą urządzenia  waha się  w przedziale od ok. 30 do 120 kg. Modele elektryczne są w reguły lżejsze.

 

8. Jaka jest szerokość robocza?

Na rynku mamy dostępne modele o różnych szerokościach. Szerokość robocza tych urządzeń waha się od ok. 36cm do 120cm.  Jeżeli będziemy pracować tylko na grządkach wystarczy nam sprzęt o jak najmniejszej szerokości ok.40cm, pozwoli to na wygodną pracę. Gdy nasza praca skupia się na dużej powierzchni, poszukajmy glebogryzarek o większej szerokości, dla szybszej pracy. Optymalna wartość to ok 70cm. Taka szerokość pozwala na łatwe manewrowanie sprzętem.

 

9. Na co zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki?

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Są to: moc silnika, szerokość I głębokość pracy oraz dodatkowe funkcje jakie oferuje nam producent w danym modelu. Moc glebogryzarki dobieramy do rodzaju terenu I warunków pracy. Im bardziej wymagający teren, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Szerokość urządzenia należy dostosować do wielkości terenu. Im większy areał tym większa szerokość, dzięki temu wykonamy sprawniej I szybciej prace Głębokość sprzętu dopieramy do zakresu prac. Optymalnie przekopanie  ziemi jest na poziomie 15cm. Producenci oferują możliwość regulacji głębokości. Dodatkowe funkcje jakie występują w glebogryzarkach to uproszczony system uruchamiania, regulacja szerokości I głębokości, łatwość sterowania I wsteczny bieg co przekłada się na komfort pracy. Bieg wsteczny rozwiązuje problem kłopotliwego zawracania. Przy dużych glebogryzarkach ma to szczególne znaczenie, w przypadku zakopania się maszyny w ziemi nie trzeba jej ciągnąc, bieg wsteczny pozwoli na łatwe wyjście urządzenia z dziury. 

 

Wybierajmy znane marki np. KONNER & SOHNEN. Gwarantuje to sprzęt najlepszej jakości oraz gwarancję door to door producenta. Glebogryzarka ułatwia liczne prace w ogrodzie. Staję się coraz częstszym urządzeniem w gospodarstwach domowych. Oferta rynkowa jest bogata w wybór różnych modeli. Dzięki glebogryzarce Twój ogród będzie zadbany i zawsze gotowy na nowy sezon.

 


Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania, jakie otrzymaliśmy. Mamy nadzieję, że teraz wybór glebogryzarki będzie łatwym zadaniem. Jeżeli nadal się wahacie to zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 519 779 378 oraz do kontaktu mailowego sklep@electromag.pl

Komentarze do wpisu (1)

8 marca 2023

Witam. Piszę w sprawie glebogryzarki ? Czy model Stiga SRC36V nada się do przekopania grządek wiosną? i ogolnych prac podworkowych>?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium