Electromag
background

Wiosenne prace

1
Wiosenne prace

W powietrzu czuć wiosnę, słońce codziennie wygląda zza chmur, dając pierwsze ciepłe promienie. Wiosna w ogrodzie to czas intensywnych prac, które zaowocują latem i jesienią. W lutym przy sprzyjającej pogodzie możemy rozpoczynając nasze prace. Regeneracja roślin po zimie to bardzo ważny czas dla ogrodników. Drzewa i krzewy odpoczywają przed startującym wkrótce wzrostem. To jest idealny moment aby im pomóc i zadbać o nie. Odwdzięczą nam się latem pięknym wyglądem.

 

 

 

I. LUTY

Gdy nie ma mroźnej, śnieżnej zimy, to nasze prace musimy zacząć w lutym. Jest to przedsmak tego, co będziemy robić w marcu i kwietniu.  Najważniejszym zadaniem w lutym jest przycinanie drzew i krzewów oraz bielenie pni. Dokarmianie ptaków, przegląd i konserwacja urządzeń ogrodniczych na nowy sezon. Warto zrobić to wcześniej, a gdy już wyjdzie słońce, od razu wziąć się do zaplanowanych prac.

 

1. Przycinanie drzew owocowych i krzewów

Z końcem zimy przycinamy drzewa owocowe m.in jabłonie i grusze oraz krzewy owocowe np. agrest. Rośliny potrzebują cięcia, żeby dobrze się rozwijały i obficie owocowały. Aby były wzmocnione po zimie, po niskich temperaturach i złych warunkach atmosferycznych. Dobrą porą na cięcie jest bezchmurny, suchy dzień z dodatnią temperaturą. Po wykonaniu tych czynności koniecznością jest zabezpieczyć pędy specjalną maścią, do tego przeznaczoną. Maść ma za zadanie przyspieszyć proces gojenia oraz ochronić  drzewko przed różnymi chorobami. Wtedy gałęzie roślin szybciej zagoją się po cięciu. 

 

2. Przegląd sprzętu ogrodowego

Nasz sprzęt ogrodowy po zimie potrzebuje przeglądu i konserwacji. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie czy sadzie, sprawdź stan swoich elektronarzędzi ogrodowych. Przejrzyj wszystkie swoje elektronarzędzia ogrodowe: kosiarka, nożyce do żywopłotu, glebogryzarka czy piła łańcuchowa. Konserwacja kosiarek, podkaszarek i innych elektronarzędzi musi być zgodna z zaleceniami producenta sprzętu zawartymi w instrukcji obsługi.  Zardzewiałe sprzęty wyrządzą dużą krzywdę Twoim roślinom i drzewom. Jeśli przed zimą o to nie zadbaliśmy, teraz musimy dokładnie oczyścić narzędzia, osuszyć, naostrzyć noże. Po tych czynnościach należy nasmarować urządzenia tnące. Szczególną uwagę zwróć na kosiarkę i podkaszarkę. Należy oczyścić sprzęt z brudu, kurzu i starej trawy. Następnie ostrzymy noże i zabezpieczamy środkiem konserwującym ruchome części tnące. W przypadku urządzeń spalinowych nie wlewajmy paliwa, robimy to przed bezpośrednim rozpoczęciem prac. Jeżeli nie znamy się na konserwacji, sprzęt należy oddać do serwisu, tam specjaliści zrobią to profesjonalnie. 

 

II. MARZEC/KWIECIEŃ

 W marcu dni są coraz dłuższe, słońce coraz częściej widać na ziemie. Przyroda zaczyna budzić się do życia. To czas iść do ogrodu. Nasz trawnik, ogród i taras potrzebuje pielęgnacji po zimie.

 

1. Pielęgnacja trawnika

 

Wertykulacja

Należy oczyścić go ze starych liści, igieł itp.. Może nam w tym pomóc dmuchawa do liści. Po zimie nasz trawnik może mieć różne wybrzuszenia. Trzeba go wyrównać.  Kolejnym ważnym krokiem jest wertykulacja! Wertykulacja trawy polega na pionowym nacinaniu darni. Jest to ważny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie.  Ostrza wertykulatora docierają do głębokich warstw murawy na ok.1.5cm. Napowietrzają i rozluźniają glebę. Dzięki wertykulatorowi pozbędziemy się nadmiaru filcu, który utrudnia przepływ wody i powietrza do korzeni.  To gwarantuje trawie szybki i bujny wzrost oraz intensywny kolor zieleni. Najlepsze efekty przyniesie regularna wertykulacja trawnika, która należy wykonać wczesną wiosną i jesienią (najlepiej we wrześniu, aby trawnik zdążył się zregenerować przed zimą). Po wykonanej wertykulacja należy wstrzymać się z podlewaniem murawy na 2dni, aby korzenie mogły się zagoić. Po wertykulacji trawnika, warto wykonać również aerację.

 

Pamiętaj : Wertykulację trawnika nie przeprowadzamy na murawie, która ma mniej niż 2lata!!

 

Aeracja

Aeracja polega na nakłuwaniu darni, natomiast wertykulacja na nacinaniu. Aeracja trawnika jest mniej inwazyjnym zabiegiem  naszej murawy. Dzięki niej trawnik pobierze więcej wody i składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Aeracja wykonujemy po wertykulacji, która usunie resztki mchu, trawy i filcu. Aeracji nie można wykonywać na suchej glebie. Najlepsze efekty będą na wilgotnej murawie. Producenci sprzętu często zapewniają dwa wałki do urządzenia. Jeden wałek jest do wertykulacji, a drugi do aeracji. Wtedy mamy 2w1: wertykulator i aerator. Porządane modele to Greenworks GD40SC38. Szerokość robocza to odpowiednio 35cm, zapewni ona zwrotność i komfort pracy na mniejszych trawnikach lub wśród drzew i innych "przeszkód". Kosz 45L gwarantuje długą prace, bez konieczności przerwy na wysypywanie z kosza zebranej trawy. Obydwa modele przeznaczone do prac przy domu na trawniku o wielkości ok. 500m2. 

 

Aeracja trawnika

  • nakłuwanie darni
  • napowietrzenie
  • rozluźnienie gleby
  • zwiększenie elastyczności trawnika
  • pobudzenie trawy do wzrostu

Wertykulacja trawnika

  • pionowe cięcie darni
  • osunięcie obumarłych roślin i chwastów
  • usunięcie mchu i filcu
  • lepszy dostęp do wody
  • zwiększenie masy korzeniowej trawy

[product category_id="58" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]  

2. Przycinanie żywopłotu, drzew i krzewów. 

Marzec to doskonały czas na cięcie roślin w ogrodzie.  Drzewa i krzewy potrzebują naszej pomocy po zimie. Musimy przygotować je do ponownego rośnięcia i kwitnienia. Jest to ostatni moment na przycinanie traw ozdobnych. Żywopłot nie zależnie czy jest liściasty czy iglasty również należy przyciąć z początkiem wiosny. Dzięki temu zabiegowi zagęści się i zazieleni. Warto wykorzystać do tego nożyce do żywopłotu akumulatorowe lub elektryczne. Jakie wybrać nożyce znajdziesz w tym poradniku Q&A Nożyce do żywopłotu. Odpowiedzieliśmy tam na pytania zadawane przez Klientów. Nożyce  posiadają wiele zalet, jedną z nich jest to, że znacznie skracają czas wykonywanej pracy. Podczas porządków w ogrodzie, urządzenia te pozwolą w prosty i szybki sposób podciąć gałęzie drzew owocowych i ozdobnych oraz przystrzyc krzewy. 

 [product category_id="55" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

3. Oczko wodne

Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego, ono również potrzebuje naszej uwagi po zimie. Sprawdźmy czy pompa działa, a filtry nie są zanieczyszczone. Jeżeli potrzebujemy wypompować wodę z oczka wodnego lub innego zbiornika wodnego to przyda nam się np. Metabo PS7500 S. Solidna obudowa z tworzywa sztucznego jest odporna na uszkodzenia mechaniczne w pompach. Natomiast zabezpieczenie przed przeciążeniem chroni silnik przed przegrzaniem.

 [product category_id="52" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

4. Ogród i warzywniak

Nasz ogród czy warzywniak potrzebuje uporządkowania grządek oraz ich przekopania. Tu z pomocą przyjdzie glebogryzarka np. KONNER & SOHNEN KS 9HP-1350G 400, która przekopie grządki za nas. Praca glebogryzarką znacznie ułatwi zakładanie trawnika poprzez usunięcie chwastów, rozdrobni zbitą ziemię lub glinę po zimie. Wystarczy ją prowadzić, jest to połączenie komfortu i sterowności. Po tych pracach grządki będą gotowe do wysiewu. Glebogryzarki przeznaczone są do napowietrzania gleby oraz jej spulchniania czy przygotowania pod zasiew. Praktyczne, niezawodne i wielofunkcyjne urządzenie, przeznaczone do rozwiązywania wielu problemów – uprawy roli różnej twardości, sadzenia roślin, żniw itd. Warto zainwestować w tego typu sprzęt , aby praca w ogrodzie czy na polu była bardziej efektywna i nie sprawiała wielu trudności. Zachęcamy do przeczytania Q&A na temat glebogryzarki. Znajdziecie tu odpowiedzi na różne pytania dotyczącego tego sprzętu. 

 [product category_id="68" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

5. Taras, kostka brukowa

Po zimie nasz taras, kostka czy chodnik potrzebuje wyczyszczenia. Z pomocą przyjdzie nam myjka ciśnieniowa. Polecana przez naszych Klientów np. Neo Tools 04-705 myjka o ciśnieniu 150BAR. Lekka i kompaktowa w zestawie z wieloma akcesoriami. Myjka skutecznie usunie brud z różnego rodzaju zabrudzeń. Mycie elewacji czy kostki brukowej ciężko sobie wyobrazić bez myjki. Z jej pomocą również umyjemy balkon, taras, rowery, chodnik, meble ogrodowe. Wspomoże ona sprzątanie oszczędzając naszą siłę, zużywając niewiele wody i bez konieczności zastosowania detergentów z duża ilością chemii. Wysokie ciśnienie w myjce pozwala często na mycie samą wodą. Za pomocą myjki szybko i łatwo zapanuje porządek w naszym otoczeniu. Wiele modeli myjek wysokociśnieniowych pozwala regulować poziom ciśnienia wody, co znacznie zwiększa komfort użytkowania i pozwala dobrać ciśnienie do powierzchni, którą trzeba umyć. Sprzęt gwarantuje wysoką skuteczność czyszczenia. Należy dobrać ją do swoich potrzeb, wtedy sukces będzie gwarantowany :) 

 [product category_id="66" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

 


 Sprzątanie w ogrodzie może być doprawdy przyjemną, wręcz relaksującą czynnością. I z pewnością takie będzie, jeśli dobrze je zorganizujemy! Warto z początkiem wiosny zapoznać się z naszą ofertą różnego rodzaju elektronarzędzi, które pomogą nam osiągnąć pożądany efekt w ogrodzie. Wiele urządzeń może okazać się dla nas pomocnych. Jak widać w naszym artykule pracy wiosną jest wiele, a ona wkracza już wielkimi krokami do ogrodów. Robiąc prace ogrodowe teraz, latem będziemy delektować się efektami. W sklepie internetowym możesz zrobić zakupy nie wychodząc z domu. My spakujemy i wyślemy sprzęt kurierem prosto pod Twoje drzwi. Pamiętaj, że DARMOWA DOSTAWA jest od 300zł. 

Komentarze do wpisu (1)

27 marca 2023

Dzięki Wam, przechytrzyłem żonę i pierwszy poszedłem wykonać wertykulację tranwika, bez przypominania przez żonę co pół roku :) Dzięki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium