Electromag
background

Jaki klucz udarowy wybrać? Sprawdź jego wady i zalety !

0
Jaki klucz udarowy wybrać? Sprawdź jego wady i zalety !

W tym poradniku opisujemy pracę kluczy udarowych. Przedstawimy jego plusy i minusy oraz zastosowanie.  Jesteś ciekawy jaki najlepszy klucz udarowy przyda się w przydomowym garażu, a jaki w warsztacie ? Przeczytaj nasz artykuł i wybierz odpowiedni model. Klucze udarowe to elektronarzędzia, które służą do dynamicznego odkręcania i zakręcania śrub i elementów śrubowych. Dzięki temu wszystkie prace montażowe nie są ciężkie i długie, a przebiegają o wiele szybciej i sprawniej. Pracując kluczem mamy pewność,  że wszystkie elementy są ze sobą dobrze połączone. Przekręceniu gwintów zapobiegają wbudowane mechanizmy zabezpieczające. Klucze udarowe są elektronarzędziami zyskującymi coraz większą sławę. Myśląc o kluczu udarowym, od razu przed oczami mamy warsztat wulkanizacyjny? I słusznie, to tam są najczęściej wykorzystywane do odkręcania i dokręcania kół w samochodach. W warsztatach najczęściej widzimy klucze o zasilaniu pneumatycznym, które dzięki zastosowanej technologii sprawdzają się w najcięższych pracach związanych z odkręcaniem.   Jaki rodzaj sprawdzi się w pracach amatorskich? Urządzenie trwałe i niezawodne.

 

SPIS TREŚCI

  1. Co to jest klucz udarowy?
  2. Zastosowanie - do czego może się przydać?
  3. Klucz czy zakrętak? Różnice między urządzeniami
  4. Rodzaje zasilania
  5. Najważniejsze parametry jakie powinien mieć klucz udarowy
  6. Jaki klucz udarowy kupić? Czołowi producenci kluczy

 

 

1.Co to jest klucz udarowy

Klucz udarowy odkręca lub zakręca śruby za pomocą udaru, czyli regularnych i częstych uderzeń drgań o określonej sile i wysokiej częstotliwości. Praca z kluczem udarowym to zajęcie nie jednego profesjonalisty najczęściej mechanika samochodowego czy ekip remontowo- wykończeniowych. Odkręcanie czy przykręcanie śrub pójdzie sprawnie z pomocą klucza. Mocowanie barierek przy schodach czy poręczy z kluczem będzie pracą bez większego wysiłku. Klucz zapewni nam pewność, że gwint nie zostanie przekręcony, dzięki funkcji zabezpieczenia. Gwarantują bardzo wysoką wydajność, długą żywotność i wygodną eksploatację, w związku z tym stanowią znakomitą inwestycję w warsztacie domowym jak i w miejscu pracy na długie lata. Klucze udarowe są wyjątkowo skuteczne w przypadku mocno zardzewiałych, zablokowanych lub mocno dokręconych śrub, gdzie wymagane jest dużo siły.

 

2.Zastosowanie - do czego może się przydać?

 

Klucze udarowe mają szerokie zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach.

 

Klucze udarowe znajdują zastosowanie w wielu branżach m.in budowlanej, mechanicznej, samochodowej, wulkanizacyjnej czy remontowej. Urządzenie pomocne, gdy ręka zawodzi. Wysoki moment obrotowy zapewnia szybkie odkręcanie i zakręcanie różnych wkrętów, śrubek i elementów śrubowych. Są to wszechstronne narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę z mocnymi połączeniami. Ich zastosowanie może przyspieszyć procesy montażowe, naprawcze i konserwacyjne, oszczędzając czas i wysiłek.

Główne zastosowanie to:

  • odkręcanie i przykręcanie śrub i nakrętek
  • wymiana opon
  • naprawa samochodów
  • konserwacja ciężkiego sprzętu
  • serwisowanie różnego rodzaju maszyn
  • montaż produktów i duże projekty budowlane

 

3.Klucz czy zakrętak? Różnice między urządzeniami

Stojąc przed wyborem zakupu często zastanawiamy się jakie urządzenie wybrać. Zakrętak udarowy czy klucz będzie lepszym wyborem? Jakie są różnice między tymi dwoma urządzeniami? Obydwa urządzenia służą do wkręcania i wykręcania śrub, nakrętek oraz wkrętów. Są niezastąpione, gdy trzeba wykręcić zapieczone śruby czy wkręcić dużą ilość wkrętów w krótkim czasie. Wybór narzędzia zależy od konkretnej pracy, jej wymagań i preferencji operatora.

 

Zakrętak udarowy Klucz udarowy

mniejszy i lżejszy 

mniejsza moc 

uchwyt sześciokątny 1/4

moment obrotowy MAX 250Nm

do małych śrub i wkrętów

 

większy

wyższa moc 

uchwyt kwadratowy 

1/4  3/8  1/2  3/4

moment obrotowy 800-1500Nm

do większych śrub i wkrętów

 

 

Obydwa urządzenia służą do tych samych prac. Diabeł tkwi w szczegółach :) Jeśli wiemy, że nasze prace będą sporadyczne i z lekkimi śrubami wybierzmy zakrętak udarowy, który w zupełności wystarczy do naszych prac. W klucz udarowy zaopatrzmy się w przypadku ciężkich prac z dużymi śrubami. Nie warto brać mocnego urządzenia do niewielkich wkrętów. Wybór elektronarzędzia powinien być podyktowany przede wszystkim zakresem wykonywanych prac i rodzajem materiału, z jakim będziemy pracowali. Do prac domowych powinien wystarczyć klucz o momencie 400-600 Nm. Klienci najczęściej decydują się na zakrętak, który świetnie pracuje na budowach czy podczas remontów, dzięki różnym nasadkom i bitom. Warto podkreślić, że moc to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Klucz musi być również kompaktowy i wygodny co przełoży się jakość pracy.

 

4.Rodzaje zasilania

 

Do wyboru przy zakupie kluczy mamy zasilanie pneumatyczne, sieciowe i akumulatorowe

 

Klucz akumulatorowy, który przemawia na korzyść użytkownika, dzięki swojej mobilności.  Wygodny, o kompaktowej budowie. Jedynie o czym musimy pamiętać to ładowanie baterii przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu mamy wygodę pracy i brak walających się kabli pod nogami. W dobie obecnej technologii okazuje się że klucze udarowe akumulatorowe osiągają większy moment obrotowy niż sieciowe odpowiedniki, także ten aspekt też przemawia na plus dla bez sieciowego napędu. Najczęściej kupowany klucz z momentem obrotowym jest w granicach 500-700Nm.  Jeśli planujemy kupić klucz udarowy w celach zarobkowych warto kupić urządzenie z silnikiem bezszczotkowym (mniej awaryjnym). Do zastosowań przydomowych wystarczy klucz z silnikiem szczotkowym, jest to opcja dużo tańsza od silnika bezszczotkowego, ale bardziej awaryjna przy wymagających zastosowaniach.  

Zasilanie pneumatyczne jest spotykane w zakładach wulkanizacji i mechanicznych. Do działania urządzenia potrzebujmy sprężonego powietrza. Najmocniejsze modele na rynku, radzą sobie z każdym rodzajem śrub w samochodach ciężarowych czy rolniczych. Najwytrzymalsze, ponieważ wewnątrz klucza nie ma dużo elementów, które mogą ulec zniszczeniu. Odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne np. deszcz czy mróz. Wbrew pozorom lżejsze od elektrycznych. Przystosowane są do długiej i ciągłej pracy, bez obaw o przegrzanie czy rozładowanie akumulatora.

Klucz udarowy elektryczny jest rozwiązaniem często spotykanym, w domowych pracach. Działa jak akumulatorowy i pneumatyczny, tylko napędzany jest przez prąd. Najrzadziej kupowany ze wszystkich, do sporadycznych prac. Podczas długiej pracy grozi przegrzaniem urządzenia. W tym przypadku zasilania jesteśmy uzależnieni od gniazdka elektrycznego 230V, co przekłada się na naszą pracę. Musimy zaopatrzyć się w przedłużacz aby zwiększyć mobilność pracy. Niestety te klucze charakteryzują się słabszą specyfikacją techniczną od urządzeń akumulatorowych, zwykle mają mniejszą moc i niewielki moment. Niektóre z nich mają mechanizm, który działa w ten sposób, że klucz potrzebuje 2-4 sekundy, żeby "uderzyć" śrubę. Mocno zapieczone śruby mogą być za dużym wyzwaniem dla sieciowego klucza. Jest też możliwość kupienia klucza sieciowego o sporych rozmiarach i taki klucz poradzi sobie z każdą śrubą, jednak nie jest tak wygodny jak jego mniejszy odpowiednik. Pomijając zwykle mniejszą moc kluczy sieciowych drugim istotnym minusem jest konieczność pracy w zasięgu gniazdka 230V i używania przedłużacza. 

 [product category_id="46" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

5.Najważniejsze parametry jakie powinien mieć klucz udarowy

Klucze udarowe pneumatyczne lub elektryczne znajdziesz na przykład z takimi funkcjonalnościami, jak: regulacja biegów, obecność silnika bezszczotkowego, wbudowane diody LED  z możliwością oświetlenia miejsca pracy (szczególnie przydatna opcja dla pracy w ciemnościach). Nowa generacja kompaktowych kluczy udarowych jest wyposażona w akumulatory litowo - jonowe o pojemności nawet 4Ah.

Główne cechy dobrego klucza to:

  • technologia XPT (podwyższona odporność na pył i wilgoć)
  • możliwość regulacji prędkości obrotów i momentu obrotowego
  • prawe i lewe obroty
  • mechanizm chroniący gwint śruby przed przekręceniem

Moment obrotowy jest podstawowym i najważniejszym parametrem w kluczach. Wartość podawana jest w niutonometrach (Nm). Wyraża on energię użyteczną klucza jako moment siły czyli z jaką siłą klucz będzie działał na śrubę. Wysoki moment obrotowy jest konieczny do efektywnego wkręcania lub wykręcania dużych śrub gwintowych.  Profesjonalny klucz udarowy musi mieć bardzo wysoki moment obrotowy. Uchwyt roboczy powinien być dopasowany do realizowanych prac. Najpopularniejsze uchwyty dostępne na rynku to 1/2. Mocniejsze modele różnych renomowanych firm typu Makita czy DeWalt dysponują uchwatami 1/4 czy 3/4.

 

6.Jaki klucz udarowy kupić? Czołowi producenci kluczy

Klucze udarowe Makita czy DeWalt to światowa czołówka. Są najlepiej oceniane przez Kupujących. Klucze udarowe dobrych marek posiadają przełączniki umożliwiające ustawienie opcji kręcenia w prawo i lewo, gumowe ochronki obudowy i kompaktową obudowę. Wysokiej klasy narzędzia w bardzo dobrej cenie znajdziecie na naszej stronie www.electromag.pl Proponujemy w naszym sklepie internetowym narzędzia w różnych wersjach. Marki takie, jak Hikoki, DeWalt bądź Makita są chętnie wybierane przez fachowców w wielu branżach i amatorów. Nic dziwnego, opinie o produktach tych firm wskazują jasno, że ich narzędzia są niezawodne, a zarazem niezbędne w codziennej pracy. Ze względu na ich wysoką klasę, niezawodność, a zarazem wysoki poziom bezawaryjności, ich cenę można z czystym sumieniem uznać za naprawdę dobrą. Dlatego zachęcamy do zakupu naszych kluczy udarowych od znanych i cenionych firm, którzy oferują długą gwarancję i opiekę po serwisową.

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz klucz udarowy dostosowany do Ciebie !

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium