Electromag
background

Wertykulator do trawy-jak działa, kiedy go stosować ?

Wertykulator do trawy-jak działa, kiedy go stosować, jaki model będzie najlepszy?

 

 

 

Opis ogólny:

Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się swoim ogrodem, to z pewnością widok zbitej warstwy pędów oraz kłączy jest Ci dobrze znany. Przyznajemy, że nie poprawia on estetyki Twojego ogrodu, a wręcz przeciwnie. Taka zbita warstwa roślin również w mniejszym stopniu wchłania wodę. Jest to najważniejsza przyczyna żółknięcia trawnika. Jeżeli chcesz temu zapobiec, to stosuj regularnie wertykulator i aerator. Co to takiego i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Wertykulator i aeratortor oddzielnie ,a może wybrać 2w1 ??

 

 

 

 

Aerator i wertykulator to urządzenia wykorzystywane do pielęgnacji trawnika.

 

 

Które urządzenie, do czego służy?

Aerator - urządzenie służące do napowietrzania murawy, którego elementami roboczymi są ostro zakończone rurki lub zęby, osadzone na obracającym się wale, wycinające w glebie otwory o średnicy 15–18 mm.Zabieg ten przyspiesza regenerację trawnika po zimie, stosuje się go w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Może być powtarzany wielokrotnie w ciągu sezonu. W porównaniu do wertykulacji zabieg jest delikatniejszy – darń jest jedynie nakłuwana.

Wertykulator - urządzenie posiadające pionowe noże. Jego funkcja polega na przecinaniu filcu, to znaczy zbitej warstwy pędów oraz kłączy. Dzięki niemu zostaje nacięte też podłoże, a w wyniku tego lepiej są wchłaniane substancje odżywcze oraz woda. Gleba jest rozluźniona i spulchniona, co daje możliwość wnikania powietrza w jej strukturę.

Kiedy należy stosować wertykulator?

Wertykulator przyda się zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz oznaki obumierania roślin.

Należą do nich:
*kilkucentymetrowa warstwa filcu
*zbita gleba
*duża ilość mchów oraz chwastów w trawniku
*żółknięcie traw
*słaby wzrost traw
* pogorszone wchłanianie wody.

Wymienione symptomy mogą się odnosić przede wszystkim do kwaśnych gleb o zwartej strukturze. Wtedy wertykulację trzeba wykonywać częściej niż raz do roku. Jeżeli zaniedba się systematyczną pielęgnację, to trawa szybko obumrze, a po Twoim wymarzonym trawniku pozostanie tylko wspomnienie. W odniesieniu do gleb piaskowych i ilastych, które mają luźną strukturę, wystarczy przeprowadzić wertykulację tylko raz w roku.

Przygotuj się do wertykulacji

Zanim użyjesz wertykulatora, to przytnij trawnik na długość około jednego centymetra. Jest to potrzebne, gdy zależy Ci na tym, aby noże wertykulatora dosięnły do warstwy filcu. Powinny zostać wyeliminowane rónież kamienie, gałęzie i inne elementy, które mogłyby go uszkodzić

Rodzaje wertykulatorów:

elektryczny: polecany posiadaczom średnich trawników (200-800 m2). Jest niezwykle efektywny i skuteczny. Przy niewielkim wysiłku pozwala na równomierne i dokładne nacięcie gleby, dzięki czemu trawnik pięknie rośnie i odzyskuje koloryt. Dość cichy i tani w utrzymaniu.
spalinowy : charakteryzuje się najwyższą mocą spośród wszystkich rodzajów wertykulatorów, przez co jest niezwykle wydajny. Pozwala w krótkim czasie naciąć trawnik (polecany do dużych powierzchni). Emituje jednak spaliny, jest źródłem hałasu o dużej intensywności oraz wymaga odpowiednich zabiegów konserwujących i jest dość drogi w stosunku do poprzednich.

Na co zwrócić jeszcze uwagę ?

Przy wyborze urządzenia, zwróć uwagę na jakość materiału, z jakich zostało ono wykonane. Najważniejsze jest ostrze i jego jakość metalu, z jakiego zostały wykonane. Zwłaszcza jeśli chcemy, aby urządzenie posłużyło nam przez długie lata. Istotna jest również szerokość pracy, czyli szerokość śladu pozostawianego przez urządzenie. Zwykle mieści się w granicach 25-40cm. Im szerszy ślad, tym szybciej wykonamy tą czynność.

 

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz aerator / wertykulator dostosowane do Ciebie !

 

 

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium