Electromag
background

Wybór spawarki MMA - PORADNIK !

Opis migomatów - PORADNIK !

Spawarki inwerterowe "MMA".

Przed zakupem spawarki warto poświęcić trochę czasu na pozyskanie ważnych informacji które będą bardzo przydatne przy doborze właściwiej spawarki.

Na co warto zwrócić uwagę?
Technologie wspomagające spawacza?
Najważniejsze parametry w urządzeniu.
Tranzystory MOSFET czy IGBT?

 

Podstawowy parametr.

Kluczowym parametrem spawarki jest na pewno rodzaj zasilania. W zależności do jakiej pracy posłuży nam urządzenie jest to decydujący oraz najistotniejszy parametr który trzeba wziąć pod uwagę.

➩ Zasilanie 230 V jest stosowane przy pracy w domu, używając zwykłego zasilania sieciowego.
➩ Zasilanie 400 V jest stosowane do pracy głównie w zakładach przemysłowych.

Warto tutaj dodać, rzecz oczywistą że spawarki o natężeniu prądu 400V mają dużo większe osiągi a ich amperaż sięga nawet 500A.
Natomiast przy zasilaniu 230 V żaden producent szanujący klientów nie wpiszę więcej niż 220 A, jak to bywa w najtańszych chińskich produktach.

 


Na co trzeba zwrócić uwagę?

Prąd spawania - jest to wartość natężenia prądu spawania. Im większa wartość prądu tym grubszą elektrodą możemy spawać. Do przydomowego użytkowania, hobbystycznego zdecydowaną górną granicą jest 200 A.

➩ Cykl spawania - jest to sprawność spawarki, wyrażona w procentach która dotyczy cyklu 10 min spawania. Przykładowy 60% , można spawać 6 min spawania i 4 min chłodzenia. Im większy procent cyklu spawania, tym dłużej spawarka może pracować bez odpoczynku.

Metody spawania - oczywiście MMA, czyli elektroda otulona. Standardem w spawarkam MMA jest też zmiana biegunowości, czyli możliwość spawania TIGiem. Oczywiście spawanie TIG Liftem w porównaniu z TIGami zostawia wiele do życzenia, chociaż są spawarki w którym dołożono PULS, w tych spawarkach już spawanie metodą TIG ma sens. np. MAGNUM SNAKE 219 PULS IGBT

➩ TIG Lift - proces spawania łukowego elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego

➩ Zabezpieczenie prądowe - niestety wielu z klientów posiada słabe instalacje elektryczne w miejscu gdzie będzie spawane. Także warto zapoznać się jaki bezpiecznik mam, a jaki jest wymagany pod daną spawarkę.

➩ Spawane materiały - każda spawarka jest w stanie spawać każdy materiał, oczywiście musimy użyć odpowiedniej elektrody.

➩ Charakterystyka MMA - wysoka praktyczność, wysoka ekonomiczność, brak butli gazowych, niewielka ilość dymów, spawanie we wszystkich pozycjach.

 

Rodzaj tranzystora - mała/wielka różnica - warto wiedzieć

➩ MOSFET – w pewnym zakresie posiadają dodatni współczynnik temperaturowy, co oznacza, że mocniej obciążony (podgrzany) tranzystor niejako sam ogranicza prąd. (Jest mniej narażona na awarie + w trakcie reszta tranzystorów jest odcinana, dzięki czemu usterka nie zajmuje reszty podzespołów). W tranzystorach MOSFET nie występuje zjawisko „ogona prądowego”, co w praktyce oznacza, że mogą być bardzo szybko wyłączane, a to przekłada się na zmniejszenie przełączeniowych strat mocy.

Tranzystory IGBT – stosunkowo nowsza, lżejsza i mniejsza technologia od MOSFET co przekłada się na większą mobilność takiego urządzenia. Do tego urządzenie lepiej sprawdza się na słabszych instalacjach elektrycznych i przy spawaniu prądem o dużym napięciu. Spawarka szczególnie jest przydatna wszędzie tam gdzie potrzebujemy urządzenia o mniejszych wymiarach i małej wadze Do tego technologia IGBT .

Budowa IGBT w ostatnich latach bardzo się przyjęła także 90 % spawarek wykonywana jest w tej technologii. 

 

 

Wspomaganie spawającego - technologie warte uwagi  

➩ Anti stick - funkcja polegająca na odcięciu/zminimalizowaniu napięcia i prądu spawania w wypadku zwarcia elektrody z spawanym materiałem, skutkiem czego oderwanie elektrody jest bezproblemowe

➩ Hot Start - chwilowy skok napięcia ponad zadaną wartość. Duże ułatwienie podczas zapalania elektrody.

➩ Arc force - zmniejszenie wartości funkcji daje łuk miękki i mniejszą głębokość wtopu, natomiast zwiększenie wartości powoduje głębsze wtopienie imożliwość spawania łukiem krótkim.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spawarek MMA.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium