Wybór piły łańcuchowej 0

Jak wybrać dobrą piłę łańcuchową?

Każdy, kto ma w ogrodzie drzewa oraz krzewy, powinien zainwestować w dobrej jakości urządzenia do ich pielęgnowania. Duże ogrody lub sady potrzebują specjalistycznych narzędzi. Właśnie wtedy warto jest się rozejrzeć za piłą łańcuchową. Pozwolą Ci skrócić i ułatwić pracą. Jaki model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni?

 

Jaki jest podział pił łańcuchowych?

Pierwszym etapem jest zorientowanie się w dostępnych na rynku modelach. Ze względu na rodzaj silnika możemy je podzielić na spalinowe oraz elektryczne.

tool saw motor chainsaw wood carving pila small sawmill trimming trees one man sawmill

 

Piły spalinowe

Silnik spalinowy przez cały czas jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Podstawową zaletą tych silników jest to, że są mobilne i bardzo wytrzymałe. Niestety niezbędne jest dla nich systematyczne serwisowanie. Produkują duże ilości spalin i po prostu są głośne. W odniesieniu do silników dwusuwowych należy również pamiętać o tym, że paliwo musi mieć w składzie odpowiednią mieszankę oleju oraz benzyny. Gdy zastosujesz za małą ilość oleju w mieszance, to doprowadzisz do tarcia silnika oraz zmniejszenia jego żywotności.

 

Piły elektryczne

W odniesieniu do pił z silnikiem elektrycznym, nie ma już mowy o wszystkich powyższych wadach. W odróżnieniu od pił spalinowych piły elektryczne są o wiele cichsze, lżejsze i nie wydzielają tak dużej ilości spalin. Zastosowanie napędu elektrycznego zmniejsza możliwość manewrowania tylko do długości kabla. Możesz nie uznawać tego za wadę. Jednak jeżeli masz do przycięcia większą ilość zieleni, to może być nieciekawie. Z tym problemem jednak doskonale poradzą sobie piły łańcuchowe, które są tak łatwe w manewrowaniu jak piły spalinowe. Niestety są bardzo ciężkie, a ładowanie akumulatora trwa zazwyczaj kilka godzin. W dodatku starsze modele nie mają zbyt dużej mocy. Możesz kupić droższy model, który będzie miał większe możliwości albo wykonywać nią tylko drobniejsze prace.

 

Według stopnia profesjonalizmu-podział Stihla

Można podzielić pilarki również w inny sposób, biorąc pod uwagę stopień profesjonalizmu danego urządzenia. W Polsce głównie stosuje się podział przyjęty przez dwie najważniejsze w tej dziedzinie marki, jakimi są Stihl oraz Husqvarna. Stihl ma w swojej ofercie następujące rodzaje urządzeń: pilarki do prac ogrodowych i w okolicach domu, pilarki do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie, oraz pilarki dla leśnictwa. W dodatku piły łańcuchowe o wysoce specjalistycznych zastosowaniach podzielone zostały na narzędzia: do pielęgnacji drzew, do ratownictwa i podkrzesywarki.

 

Według stopnia profesjonalizmu-podział Husqvarny

Natomiast podział Husqvarny jest zrozumiały nawet dla amatorów. Urządzenia zostały podzielone na: z zastosowaniem do prac przydomowych, wszechstronne oraz XP, czyli profesjonalne. Gdy już wiesz jakie są rodzaje poszczególnych pilarek łańcuchowych, to teraz przyszedł czas na przyjrzenie się takim parametrom, jak waga, długość prowadnicy, moc lub poziom generowanego hałasu.

 

Waga

Im piła łańcuchowa jest lżejsza, tym łatwiej jest się nią posługiwać. Gdy najważniejszym dla Ciebie parametrem jest komfort pracy, to najlepiej zdecyduj się na piłę z silnikiem elektrycznym. Nie będzie ona ważyła więcej niż 3 kilogramy. Możesz również poszukać mniejszej pilarki spalinowej, która jest przeznaczona do niewielkich gałęzi i krzewów. Reszta pilarek spalinowych waży od 4 kilogramów do 6 kilogramów. Pilarki łańcuchowe, które są przeznaczone do wycinania lasów mają przekroczyć nawet 10 kilogramów.

 

Długość prowadnicy

Ze standardowymi pracami z powodzeniem poradzi sobie piła z prowadnicą ok. 30 – 35 cm. Jeżeli natomiast pilarka będzie Ci potrzebna do prac związanych z leśnictwem, to lepiej wybierz pilarkę o prowadzący 35 – 40 cm. Profesjonalne piły łańcuchowe przeznaczone do leśnictwa mogą mieć nawet prowadnice dłuższe niż 100 cm.

 

Moc

Najczęściej podawana jest w kilowatach (kW) albo w koniach mechanicznych (KM). Jeden kilowat to około 1,4 KM. Zazwyczaj moc silników spalinowych jest podawana w KM a elektrycznych w kW. Piły łańcuchowe do przycinania drewna lub cięcia gałęzi mają moc między 1,5 do 2,5 KM (pilarki spalinowe) i od 1,2 do 2 kW (pilarki elektryczne). Do sezonowych prac w lesie albo cięcia drewna na opał przyda Ci się pilarka spalinowa o mocy co najmniej 2.5 KM. Jednak moc urządzenia nie powinna być większa niż 5 KM. Do wycinki drzew najlepsze będą modele z mocą od 3,5 do 9 KM.

 

Wytwarzany hałas

W silnikach spalinowych emisja hałasu wynosi około 110 – 120 dB. Z tego względu najlepiej jest wyposażyć się w profesjonalne słuchawki wygłuszające. Natomiast piły elektryczne emitują hałas na poziomie 90 – 100 dB.

 

Komfort pracy oraz bezpieczeństwo

Najważniejsze znaczenie mają tutaj przede wszystkim systemy ułatwiające uruchamianie silnika lub napinanie łańcucha, dzięki którym będziesz mógł włożyć mniej wysiłku w cięcie piłą łańcuchową. Istotne są również systemy minimalizujące drgania, a dla modeli spalinowych systemy oczyszczania spalin i powietrza. Natomiast bezpieczeństwo powinna Ci zapewnić blokada gazu, hamulec bezpieczeństwa oraz osłona rąk. W szczególności przydadzą Ci się jeżeli będzie to Twoja pierwsza piła łańcuchowa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium