Opis migomatów - PORADNIK ! 2

Spawarki inwerterowe, migomat do spawania metodą "MIG-MAG".

Przed zakupem spawarki warto poświęcić trochę czasu na pozyskanie ważnych informacji które będą bardzo przydatne przy doborze właściwiej spawarki.

Na co warto zwrócić uwagę?
Technologie wspomagające spawacza?
Najważniejsze parametry w urządzeniu.
Tranzystory MOSFET czy IGBT?

 

Podstawowy parametr.

Kluczowym parametrem migomatu jest na pewno rodzaj zasilania. W zależności do jakiej pracy posłuży nam spawarka jest to decydujący oraz najistotniejszy parametr który trzeba wziąć pod uwagę.

➩ Zasilanie 230 V jest stosowane przy pracy w domu, używając zwykłego zasilania sieciowego.
➩ Zasilanie 400 V jest stosowane do pracy głównie w zakładach przemysłowych.

Warto tutaj dodać, rzecz oczywistą że spawarki o natężeniu prądu 400V mają dużo większe osiągi a ich amperaż sięga nawet 500A.
Natomiast przy zasilaniu 230 V żaden producent szanujący klientów nie wpiszę więcej niż 220 A, jak to bywa w najtańszych chińskich produktach.

 


Na co trzeba zwrócić uwagę?

Prąd spawania - jest to wartość natężenia prądu spawania. Im większa wartość prądu tym grubszym drutem możemy spawać. Do przydomowego użytkowania, hobbystycznego zdecydowaną górną granicą jest 200 A.

➩ Cykl spawania - jest to sprawność spawarki, wyrażona w procentach która dotyczy cyklu 10 min spawania. Przykładowy 60% , można spawać 6 min spawania i 4 min chłodzenia. Im większy procent cyklu spawania, tym dłużej spawarka może pracować bez odpoczynku.

Metody spawania - coraz więcej urządzeń spawalniczych proponuję kilka metod spawania w 1 spawarce. Najczęściej w migomatach producenci udostępnią możliwość spawania metodą MMA, jednak możemy też spotkać spawarki z TIGiem, FLUXem / FCAW.

➩ Spawanie bez gazu "FLUX" - Metoda MIG-MAG do spawania drutem samoosłonowym. Nie potrzebujemy butli z gazem do spawania, jednak drut jest dużo droższy a jakość spawu zostawia wiele do życzenia.

➩ Zabezpieczenie prądowe - niestety wielu z klientów posiada słabe instalacje elektryczne w miejscu gdzie będzie spawane. Także warto zapoznać się jaki bezpiecznik mam, a jaki jest wymagany pod daną spawarkę.

➩ Spawane materiały - nie zależnie od modelu migomatu mamy możliwość spawania praktycznie każdego rodzaju metalu, wystarczy dobrać właściwy drut, w niektórych wypadkach trzeba dokupić / przezbroić sprzęt np. do aluminium MAGNUM MIG 204 ALU SYNERGIA. Oczywiście niektóre spawarki są dostosowane typowo pod spawanie "blacharki", ocynk i takie spawarki posiadają funkcje lutospawania np. MAGNUM MIG 205L.

 

Rodzaj tranzystora - mała/wielka różnica - warto wiedzieć

➩ MOSFET – w pewnym zakresie posiadają dodatni współczynnik temperaturowy, co oznacza, że mocniej obciążony (podgrzany) tranzystor niejako sam ogranicza prąd. (Jest mniej narażona na awarie + w trakcie reszta tranzystorów jest odcinana, dzięki czemu usterka nie zajmuje reszty podzespołów). W tranzystorach MOSFET nie występuje zjawisko „ogona prądowego”, co w praktyce oznacza, że mogą być bardzo szybko wyłączane, a to przekłada się na zmniejszenie przełączeniowych strat mocy.

Tranzystory IGBT – stosunkowo nowsza, lżejsza i mniejsza technologia od MOSFET co przekłada się na większą mobilność takiego urządzenia. Do tego urządzenie lepiej sprawdza się na słabszych instalacjach elektrycznych i przy spawaniu prądem o dużym napięciu. Spawarka szczególnie jest przydatna wszędzie tam gdzie potrzebujemy urządzenia o mniejszych wymiarach i małej wadze Do tego technologia IGBT .

Budowa IGBT w ostatnich latach bardzo się przyjęła także 90 % spawarek wykonywana jest w tej technologii. 

 

 

Wspomaganie spawającego - technologie warte uwagi  

➩ 2/4 takt - funkcja umożliwiająca sterowanie cyklem spawania. W 2-takcie jednokrotne naciśnięcie i przytrzymanie przycisku w uchwycie spawalniczym uruchamia spawanie, a zwolnienie przycisku kończy proces. Tak więc w 2-takcie spawamy z naciśniętym przyciskiem i sposób ten sprawdza się przy wykonywaniu spoin krótkich i punktowych. W cyklu 4-taktowym spawanie rozpoczyna naciśnięcie i zwolnienie przycisku. Powtórzenie tej czynności kończy proces. Jest to sposób wygodny przy wykonywaniu spoin długich.

➩ Puls - funkcja dostępna w migomatach z wyższej półki. Między drutem a spoiną jarzy się łuk o małej mocy, zasilany prądem podstawowym (bazowym), przerywany impulsami o bardzo wysokim natężeniu prądu. Wszystkie parametry są tak dobrane, aby w czasie niskiego prądu następowało uformowanie jednej kropli ciekłego metalu na końcu drutu, a następnie jej bezzwarciowe przeniesienie w sposób natryskowy do spoiny w czasie wysokiego impulsu. Pierwotnie spawanie prądem pulsującym było wykorzystywanie do spawania aluminium oraz stali nierdzewnych. Największą korzyścią spawania prądem pulsującym jest spoina wolna od odprysków o prawidłowym przekroju bez porowatości.

Synergia - prosto ujmując, opcja programowania kilku parametrów na raz. Spawacz może w czasie pracy dostroić jednym przyciskiem prąd spawania, a reszta zaprogramowanych już parametrów do danego prądu spawania ustawia się automatycznie.
Zdecydowane ułatwienie dla początkującego spawacza.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spawarek MIG-MAG.

Komentarze do wpisu (2)

30 stycznia 2019

Prosto i na temat. Mi pomogło, mam nadzieję :)

12 lutego 2019

na temat. Ja wybieram zło czyli synergie ! :) Mig 210 Syneriga na dzisiaj

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium