Wertykulator do trawy-jak działa, kiedy go stosować ? 0
Wertykulator do trawy-jak działa, kiedy go stosować, jaki model będzie najlepszy?

Wertykulator do trawy-jak działa, kiedy go stosować, jaki model będzie najlepszy?

Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się swoim ogrodem, to z pewnością widok zbitej warstwy pędów oraz kłączy jest Ci dobrze znany. Przyznajemy, że nie poprawia on estetyki Twojego ogrodu, a wręcz przeciwnie. Taka zbita warstwa roślin również w mniejszym stopniu wchłania wodę. Jest to najważniejsza przyczyna żółknięcia trawnika. Jeżeli chcesz temu zapobiec, to stosuj regularnie wertykulator. Co to takiego i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

 

Co to jest wertykulator?

Jest to urządzenie posiadające pionowe noże. Jego funkcja polega na przecinaniu filcu, to znaczy zbitej warstwy pędów oraz kłączy. Dzięki niemu zostaje nacięte też podłoże, a w wyniku tego lepiej są wchłaniane substancje odżywcze oraz woda. Gleba jest rozluźniona i spulchniona, co daje możliwość wnikania powietrza w jej strukturę. 
https://pixabay.com/p-3200413/?no_redirect

 

Warstwa filcu jest siedliskiem bakterii

W warstwie filcu mogą praktycznie bez ograniczeń rozwijać się grzyby oraz bakterie chorobotwórcze. Powodują one między innymi żółknięcie traw. Wertykulator jest urządzeniem, które skutecznie eliminuje wspomniany wcześniej filc i pozwala zachować właściwą kondycję trawnika.

 

Na jakiej zasadzie działa wertykulator?

Pionowe noże wertykulatora przecinają glebę i tworzą w niej pewnego rodzaju wzory. Jego działanie zazwyczaj jest nazywane pionowym koszeniem trawnika. Jeżeli chcesz osiągnąć bardziej spektakularne efekty, to wyżłobienia możesz zasypać specjalnym podłożem. Powinien w nim znajdować się torf, który pozwoli użyźnić glebę oraz uzupełni trawę o składniki odżywcze.

 

Podobne korzyści jak z aeratora

Jeżeli kupisz wertykulator, którego budowa noży umożliwia robienie cięć o głębokości 7-10 cm, to będzie on mógł pełnić takie same zadania jak aerator. Zapewni on bardzo dobre warunki, aby powietrze dopływało do strefy, w której są korzenie, co przyspieszy ich wzrost. Dzięki temu trawnik będzie po prostu ładniej wyglądał w zewnętrznej warstwie.

 

Jakie są plusy z posiadania wertykulatora?

Wertykulator tworzy pionowe nacięcia, dzięki którym woda i inne substancje odżywcze mogą dotrzeć do głębiej położonych warstw gleby, w której są korzenie traw. Ich nawilżenie sprawia, że trawa rośnie szybciej i widowiskowo się rozkrzewia. Jest elastyczna i bardziej wytrzymała na deptanie.

 

Jednak to nie wszystko

Wertykulator niszczy również mchy i chwasty, które ograniczają trawie dostęp do wody, światła i substancji odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim chwastów jednorocznych. Dobrze jest wykonywać zabieg wertykulacji przynajmniej raz na rok. Trawnik nie powinien mieć mniej niż dwa lata.

 

Usuwa próchnicę powierzchniową

Równomierne nacięcia wertykulatora umożliwiają częściowe wyeliminowanie próchnicy powierzchniowej. Najczęściej pojawia się ona w okresie zimowym, gdy śnieg długo zalegał na trawniku. Dzięki temu urządzeniu można właściwie przygotować podłoże, jeżeli planujesz podsiew trawy. Dodatkowo wertykulator jest bardzo dobrym sprzętem, gdy zależy nam na usunięciu błędów, które wynikają ze zrobienia za gęstego podsiewu. Można w ten sposób przerzedzić trawnik.

 

Kiedy należy stosować wertykulator?

Wertykulator przyda się zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz oznaki obumierania roślin. Należą do nich: kilkucentymetrowa warstwa filcu, zbita gleba, duża ilość mchów oraz chwastów w trawniku, żółknięcie traw, słaby wzrost traw, pogorszone wchłanianie wody. Wymienione symptomy mogą się odnosić przede wszystkim do kwaśnych gleb o zwartej strukturze. Wtedy wertykulację trzeba wykonywać częściej niż raz do roku. Jeżeli zaniedba się systematyczną pielęgnację, to trawa szybko obumrze, a po Twoim wymarzonym trawniku pozostanie tylko wspomnienie. W odniesieniu do gleb piaskowych i ilastych, które mają lużną strukturę, wystarczy przeprowadzić wertykulację tylko raz w roku.

 

Przygotuj się do wertykulacji

Zanim użyjesz wertykulatora, to przytnij trawnik na długość około jednego centymetra. Jest to potrzebne, gdy zależy Ci na tym, aby noże wertykulatora dosięgnęły do warstwy filcu. Powinny zostać wyeliminowane również kamienie, gałęzie i inne elementy, które mogłyby go uszkodzić.

 

Kiedy jest najlepszy czas na zastosowanie wertykulatora?

Wertykulację najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną. Gdy zdecydujesz się na przeprowadzenie zabiegu przełomie marca i kwietnia, to przyspieszysz regenerację trawnika po długiej zimie. Wertykulacja w tym okresie spowoduje, że trawa wejdzie w fazę szybkiego wzrostu oraz zgęstnieje. Usunięcie filcu, który zalegał już od paru miesięcy oraz wyeliminowanie próchnicy powierzchniowej, da Twojemu trawnikowi miejsce do rozrastania się.

 

Lato i jesień-kolejna dobra pora

Następnym czasem, gdy bez obaw można wykonać zabieg wertykulacji jest późne lato oraz wczesna jesień. Najlepiej jest wykonać go we wrześniu. Dzięki temu trawnik będzie miał czas na zregenerowanie się przed zimą. 
Parametry przy wyborze wertykulatora
Przy wyborze wertykulatora należy wziąć pod uwagę takie parametry jak rodzaj napędu (ręczny, elektryczny, spalinowy. Należy też uwzględnić powierzchnię wertykulowanego obszaru. To najważniejsze kwestie, nad którymi warto jest się zastanowić przy wyborze wertykulatora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium