Jak wybrać najlepszą myjkę ciśnieniową? 0
Jak wybrać najlepszą myjkę ciśnieniową?

Jak wybrać najlepszą myjkę ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne urządzenie. Zazwyczaj kojarzy się tylko z myciem samochodów. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie myjki ciśnieniowe sprawdzą się tak samo w poszczególnych zastosowaniach. Z tego względu przy wyborze należy skoncentrować się na kilku cechach myjki. Choć pozornie nie wydaje się to być skomplikowane, to w praktyce trzeba przeznaczyć kilka chwil, aby zapoznać się z najistotniejszymi kryteriami oceny poszczególnych modeli myjek ciśnieniowych.

 

Jaka marka myjek ciśnieniowych będzie najlepsza?

Chociaż jeżeli chodzi o stronę techniczną, to myjka ciśnieniowa nie jest jakimś skomplikowanym narzędziem, to z uwagi na jego specyfikę, wiele osób raczej ufa sprawdzonym producentom, który są już bardzo znani w branży i odnieśli już pewne sukcesy. Wśród nich należy wymienić takie firmy, jak: Bosch, Makita, Karcher, NAC, Dedra oraz Lavor. Oczywiście jest to bardzo subiektywna lista, ale faktycznie myjki ciśnieniowe tych marek są najbardziej doceniane przez użytkowników. Z tego względu warto jest się zastanowić nad wyborem, którejś z tych marek.

 

Jakie zastosowania mają myjki ciśnieniowe?

Poszczególne modele myjek ciśnieniowych w znacznym stopniu różnią się między sobą możliwymi zastosowaniami, ponieważ mają inne parametry pracy. Dobrze jest, więc mieć świadomość, jakie mogą być zastosowania myjki ciśnieniowej i które modele będą pasowały do konkretnej funkcji.

 

Myjki ciśnieniowe do samochodu

Do mycia samochodu będzie odpowiednia praktycznie każda myjka ciśnieniowa. Musisz jednak pamiętać o tym, że usunięcie kilku warstw brudu albo zaschniętego błota bardzo często będzie wymagała zastosowania również specjalnej szczotki oraz pianownicy. Sama myjka ciśnieniowa może nie dać sobie rady z tłustymi zabrudzeniami. Ich umycie będzie wymagało detergentu. Jeżeli mowa o ciśnieniu roboczym, to można zastosować prawie każdą myjkę ciśnieniową. Zbyt małe ciśnienie nie poradzi sobie jednak ze skutecznym usuwaniem zabrudzeń. Natomiast zbyt duże ciśnienie może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Jednak tylko wtedy, gdy już miał on wcześniej tendencję do odpryskiwania w danym miejscu.

 

Myjka do okien

Do mycia okien oraz luster zazwyczaj stosuje się specjalne myjki parowe. Co prawda one również działają pod niewielkim ciśnieniem(2-5 bar), lecz nie wyrzucają z siebie wody, jedynie przegrzaną parę. To zupełnie inna grupa narzędzi. Oczywiście nie ma żadnych przeciwskazań, aby okna również wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Na pewno się z tego powodu nie uszkodzą, jednak trzeba pamiętać o tym, że rozchlapująca się woda może spowodować zabrudzenie elewacji wokół okien. Z tego względu myjki ciśnieniowe do mycia okien stosuje się bardzo rzadko. Zazwyczaj wtedy, gdy ma się pewność, że jest to sprzęt w pełni bezpieczny.

 

Myjki do mycia elewacji

Myjki ciśnieniowe mogą mieć również takie zastosowanie. Najczęściej niezbędne jest również wykorzystanie specjalnego preparatu do zmywania graffiti lub mycia elewacji. Jednak sam wybór myjki ciśnieniowej ma bardzo duże znaczenie. Tutaj bardzo często ciśnienie robocze również jest dowolne, ale najlepszym rozwiązaniem są myjki z regulacją ciśnienie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nawet delikatne wykończenia ścian nie zostaną uszkodzone.

 

Myjki do kostki brukowej

Tak samo jak w przypadku mycia elewacji, bardzo często można używać dodatkowych środków chemicznych. Jednak zazwyczaj wystarczy myjka ciśnieniowa dobrej jakości, która ma wysokie ciśnienie robocze. Nie musisz się w tym przypadku martwić, że będzie ono zbyt wysokie, bo kostka i tak się nie uszkodzi. Niestety zwykła myjka ciśnieniowa może nie dać sobie z nią rady. Z tego względu wielu producentów dodaje do nich specjalne szczotki do czyszczenia płaskich powierzchni. Dzięki nim łatwiej jest usuwać wszelkie zabrudzenia.

Moc myjki

Tak naprawdę ten parametr informuje głównie o zużyciu prądu. Oczywiście, że duża moc umożliwia uzyskanie wyższego ciśnienia roboczego. Jednak lanca musi mieć do tego odpowiednią konstrukcję. Tańsze myjki ciśnieniowe charakteryzują się mocą około 1200-1600 W, a te droższe 2,5-3 kW.

 

Ciśnienie robocze oraz maksymalne

Ciśnienie robocze to uśredniona wartość ciśnienia, jaką wytwarza pompa myjki. To podstawowy parametr, który można porównać. Myjki ciśnieniowe do amatorskiego i półprofesjonalnego stosowania mają 65-170 bar. Rozrzut jest więc bardzo duży, więc modele o większej mocy mają również regulację ciśnienia. Przy wartości maksymalnego ciśnienia należy uwzględnić możliwość uszkodzenia pewnego rodzaju powierzchni. Maksymalne ciśnienie można uzyskać tylko przez bardzo krótki czas. Jednak warto mieć pewność, że nawet przy najwyższym ciśnieniu działanie myjki będzie bezpieczne dla czyszczonych powierzchni.

 

Zestaw dysz i szczotek

Zestaw dysz i szczotek to ostatni parametr, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej. Oprócz lancy ciśnieniowej, dobrej jakości myjka powinna być wyposażona w dyszę rotacyjną, która umożliwia skierowanie strumienia na powierzchnię pod ostrym kątem i bardzo skuteczne usuwanie zabrudzeń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium