Wybór kosiarki 1
Wybór kosiarki

Jaką kosiarkę wybrać na nadchodzący sezon?

Kosiarek do trawy w każdym sklepie, czy to internetowym, czy stacjonarnym jest tak wiele, że naprawdę trudno się zdecydować. Zanim kupisz tę swoją wymarzoną kosiarkę, to musisz się zastanowić, jakie wymagania ma spełniać. To, że jakaś kosiarka dobrze się sprawdza u Twojego sąsiada nie może być jedynym wyznacznikiem.

                                  

Co należy wziąć pod uwagę?

Decyzja o zakupie kosiarki to bardzo indywidualna sprawa. Zanim dokonasz zakupu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsza jest oczywiście powierzchnia trawnika do koszenia. Jednak uwzględnij również ukształtowanie terenu, częstotliwość koszenia, sprawność fizyczną i płeć osoby, która najczęściej będzie obsługiwała kosiarkę. Nie zapomnij również o mocy silnika, szerokości roboczej oraz funkcji mulczowania. Zastanów się też nad tym, czy będziesz potrzebował kosza na ściętą trawę, czy masz miejsce do przechowywania kosiarki i czy na Twoim trawniku występują trudne do koszenia obszary.

                                    

Lepsza będzie kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Kosiarka elektryczna- jeżeli masz mały ogródek lub niewielką działkę
Kosiarki zasilane prądem z gniazdka elektrycznego są przeznaczone do koszenia trawy w małym ogródku lub na działce. To dobry wybór, gdy kosisz trawę raz na tydzień albo rzadziej. Te kosiarki nie posiadają napędu, więc trzeba je pchać. Zaletą jest natomiast to, że mają duże koła i przemieszczanie kosiarki nie wymaga użycia dużej siły fizycznej. Najczęściej kosiarki elektryczne posiadają kosz, w którym przechowywana jest ścięta trawa.

                               

Czym charakteryzują się kosiarki elektryczne?

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele modeli kosiarek elektrycznych. Różnią się między sobą ceną, wymiarami oraz mocą silnika. Mają również różne rodzaje obudowy. Część z nich ma pokrycie z tworzyw sztucznych. Inne są wykonane z bardziej wytrzymałego metalu. Gdy korzystasz z kosiarki elektrycznej, to musisz przez cały czas kontrolować to, co dzieje się z jej kablem. Pilnuj, aby kosiarka po nim nie przejechała, bo wtedy może dojść do jego przecięcia. To mogłoby doprowadzić do spięcia oraz awarii urządzenia. Zaletą kosiarek elektrycznych jest to, że można kosić na nierównym terenie. Wszelkie dziury lub wzniesienia nie stanowią dla nich problemu.

 

Jakie parametry uwzględnić przy zakupie kosiarki elektrycznej?

Bardzo ważna jest regulacja wysokości koszenia. Wygodniejszy w użytkowaniu jest mechanizm centralny, który działa na wszystkie koła, niż regulacja ręczna. Bardzo istotna jest również szerokość robocza sprzętu, czyli szerokość koszenia. Im będzie większa, tym mniej razy, będziesz musiał przejść po danym terenie, aby go dokładnie skosić. Pomyśl również o tym, czy będzie Ci potrzebna kosiarka z koszem na ściętą trawę, czy wolisz ją usuwać samodzielnie z murawy. W kosiarkach, które posiadają kosz, istnieje również możliwość koszenia bez zbiornika na odpady. Część silników ma też opcję zabezpieczenia termicznego przed przegrzaniem, które jest szczególnie przydatne przy koszeniu wysokiej trawy.

 

Jaka powinna być zatem szerokość koszenia?

Szerokość koszenia powinna być jak największa. Przykładowo, gdy masz do skoszenia 1000 m2, to przy kosiarce o szerokości koszenia 41 cm, będziesz musiał przejść 2,5 km. Natomiast, gdy przy tej samej powierzchni do skoszenia, szerokość koszenia będzie wynosiła 92 cm, to przejdziesz niecały kilometr. Im większa powierzchnia do skoszenia, tym większe znaczenie ma szerokość koszenia.

 

Moc silnika a wielkość trawnika

Producenci podają, że gdy silnik ma moc 1100 W, to z powodzeniem można nim skosić trawnik o powierzchni 400 m2. Moc 1400 W wystarczy na 600 m2 trawnika, a silnik o mocy 1800 W, skosi nawet do 1000 m2 powierzchni. Oczywiście podane wartości są orientacyjne, wszystko zależy od tego, jakiej firmy jest silnik i jaki jest jego rodzaj. Zanim kupisz kosiarkę, to zapoznaj się z parametrami silnika wybranego modelu i informacjami od jego producenta. Bardzo dobrej jakości silniki produkuje marka Briggs. Są gwarancją niezawodnej i długoletniej pracy w Twoim ogródku. Dzięki nim, nie tylko zużyjesz mniej oleju, ale również będziesz kosił ekologicznie. Innowacją w tego typu silnikach jest funkcja ReadyStart, czyli gwarancja łatwego uruchamiania urządzeń. Wysoki moment obrotowy we wszystkich modelach silników Briggs zapewnia, że kosiarka poradzi sobie nawet z największymi chaszczami.

 

System mulczujący

Gdy nie masz miejsca, aby składować ściętą trawę, to najlepiej jest zainwestować w kosiarkę z systemem mulczującym. Skoszona trawa jest wielokrotnie rozdrabniana, a następnie kosiarka automatycznie rozrzuca ją równomiernie po trawniku. Rozkładająca się trawa pomaga użyźnić glebę, dzięki czemu tworzy się pewnego rodzaju ekologiczny nawóz.

 

Podsumowanie

Kosiarki elektryczne mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są ciche, co pewnie największe znaczenie będzie miało dla Twoich sąsiadów. Są odpowiednia do koszenia mniejszych powierzchni. Doskonale sprawdzą się w sadach, na działkach i w ogrodach. Najczęściej mają składaną rączkę, co sprawia, że nie potrzebują dużo miejsca do przechowywania. Wspaniale poradzą sobie nawet na nierównym terenie o dużym nachyleniu. Jedynym utrudnieniem w nich może być zbyt krótki przewód zasilający, ale zawsze można zainwestować w dobrej jakości przedłużacz. Duży wybór kosiarek, zarówno elektrycznych, jak i spalinowych, znajdziesz na stronie: https://electromag.pl/kosiarki

Komentarze do wpisu (1)

8 sierpnia 2018

dziękuję, przydał się poradnik

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium