Wybór agregatu prądotwórczego 0
Wybór agregatu prądotwórczego

 

 

 

Opis ogólny:

Agregat jest urządzeniem które za zadanie ma przetworzenie prądu w procesie przemiany energii mechanicznej wytworzonej przez silnik spalinowy, na energię elektryczną wytworzoną przez prądnicę połączoną z silnikiem. Wykorzystywany może być jako źródło zasilania w awaryjnych sytuacjach zaniku energii w sieci oraz jako podstawowe źródło prądu na placu budowy, działce, w domu czy warsztacie.

 

 

 

 

Jaki agregat prądotwórczy? Najważniejsze cechy:

 

 

Na co trzeba zwrócić uwagę:

  1. Liczba faz w agregacie, napięcie.
  2. Wydajność maksymalna prądu.
  3. Stabilizator prądu /AVR/.
  4. Uzwojenie silnika agregatu.
  5. Zbiornik paliwa, spalanie.

Liczba faz i napięcia w gniazdach.

Odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) - urządzenia małej mocy, sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia małej mocy, sprzęt gospodarstwa domowego, silniki elektryczne jednofazowe, ogrzewanie elektryczne, 
Odbiorniki trójfazowe (3~ 400V) - urządzenia dużej mocy, to przede wszystkim silniki elektryczne o dużej mocy, kuchnie AGD trójfazowe, ogrzewanie elektryczne.
Zasada dzielenia prądu w agregatach, czyli prąd dzielony jest na liczbę dostępnych gniazd. Tak więc jeżeli mamy 3 gniazda w agregatach o mocy 6 kW, na każdym gnieździe będzie moc 2 kW, o ile gniazdo 400 V jest wolne od obciążenia.
Nie wybieramy agregatu 400 V do domu jeżeli nie zasilamy całej sieci, a pojedyncze urządzenie !!

Wydajność maksymalna prądu.

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować i zsumować moc urządzeń, które będą zasilane z agregatu prądotwórczego. Zwykle moc załączanych odbiorników powinna wynosić około 60-70% mocy znamionowej zespołu prądotwórczego. Należy pamiętać, że z zacisków jednofazowych prądnic trójfazowych nie można odebrać więcej niż 60% mocy znamionowej zespołu, a także asymetria obciążenia poszczególnych faz w prądnicach trójfazowych nie może być większa niż 20%.

Uzwojenie silnika agregatu.

W celu uniknięcia wydzielania się ciepła i związanych z tym strat mocy uzwojenie przeważnie wykonywane jest z dobrego przewodnika elektrycznego, zazwyczaj z miedźi, którego poszczególne zwoje są odizolowane elektrycznie od siebie i od ewentualnego rdzenia magnetycznego. Producenci tanich agregatów zastępują miedź aluminium, które najzwyczajniej w świecie się przetapia i agregat przestaje działać. Dlatego warto dołożyć przysłowiową złotówkę na generator prądu który posłuży nam na lata.

Zbiornik paliwa, spalanie.

Szczególnie ważny parametr w wypadku gdy agregat jest używany w pracy ciągłej. Połączenie dużej pojemności baku na benzynę z małym spalaniem pozwoli na długą pracę agregatu bez konieczności tankowania agregatu co 2 godziny. Tutaj bezsprzecznie króluje 2 producentów agregatów: KRUZER, KÖNNER&SOHNEN. 

 

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz agregat prądotwórczy do swoich potrzeb.

 

Na koniec mała rada.. 

Warto pamiętać o Stabilizatorze prądu /AVR/. Zadaniem stabilizacji napięcia jest niwelowanie wahań napięcia. Jest to niezbędna opcja w agregacie który ma zasilać elektronikę. Dodatkowa zaleta to regulacja częstotliwości. A podczas zaniku prądu Nie włączamy wszystkich urządzeń na raz. Jako pierwsze uruchamiamy urządzenia o największym zapotrzebowaniu. Wybieramy urządzenia te, które są dla nas niezbędne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium