...
Sklep internetowy Shoper Premium
background

Wybór agregatu prądotwórczego do użytku domowego

0
Wybór agregatu prądotwórczego

 

 

 

Opis ogólny:

Agregat jest urządzeniem które za zadanie ma przetworzenie prądu w procesie przemiany energii mechanicznej wytworzonej przez silnik spalinowy, na energię elektryczną wytworzoną przez prądnicę połączoną z silnikiem. Wykorzystywany może być jako źródło zasilania w awaryjnych sytuacjach zaniku energii w sieci oraz jako podstawowe źródło prądu na placu budowy, działce, w domu czy warsztacie.

 

 

 

 

Jaki agregat prądotwórczy? Najważniejsze cechy:

 

 

Na co trzeba zwrócić uwagę:

 1. Liczba faz w agregacie, napięcie.
 2. Wydajność maksymalna prądu.
 3. Stabilizator prądu /AVR/.
 4. Uzwojenie silnika agregatu.
 5. Zbiornik paliwa, spalanie.

Liczba faz i napięcia w gniazdach.

Odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) - urządzenia małej mocy, sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia małej mocy, sprzęt gospodarstwa domowego, silniki elektryczne jednofazowe, ogrzewanie elektryczne, 
Odbiorniki trójfazowe (3~ 400V) - to przede wszystkim silniki elektryczne o dużej mocy, kuchnie AGD trójfazowe, ogrzewanie elektryczne.
⚑ W agregacie trójfazowym 400V konstrukcja prądnicy jest rozdzielona na 3 fazy, co oznacza, że na jednej fazie możemy uzyskać maksymalnie 1/3 mocy maksymalnej agregatu. A więc przy agregacie o mocy maksymalnej 3kW na jedno gniazdo 230 V Przypadak 1 kW, z którego nie zasilimy nawet czajnika do wody :)

Wydajność maksymalna prądu.

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować i zsumować moc urządzeń, które będą zasilane z agregatu prądotwórczego (Każde urządzenie posiada tabliczkę znamionową na której podawana jest moc urządzenia. Moc podawana jest w jednostce mocy czynnej - kW (kilowaty)). Moc agregatu prądotwórczego powinna przewyższać łączne zapotrzebowanie mocy odbiorników.

 • Odbiorniki rezystancyjne (czajniki, żarówki, grzejniki) - moc agregatu przynajmniej 120% mocy urządzenia
 • Odbiorniki elektroniczne (komputery, telewizory, RTV) - moc agregatu przynajmniej 120% mocy urządzenia
 • Elektronarzędzia (wiertarki,szlifierki, przecinarki, odkurzacze) - moc agregatu przynajmniej 120% mocy urządzenia
 • Spawarki -moc agregatu przynajmniej 150%
 • UPS'y - moc agregatu przynajmniej 170% urządzenia
 • Silniki elektryczne połączone w gwiazdę (betoniarki,mieszalniki, pompy, hydrofory) - moc agregatu przynajmniej 300% mocy urządzenia.
 • Silniki elektryczne połączone w trójkąt (bardzo cięzki rozruch, np. starsze rocznikowo betoniarki, mieszalniki, pompy, hydrofory) - moc agregatu przynajmniej 900% mocy urządzenia

Uzwojenie silnika agregatu.

W celu uniknięcia wydzielania się ciepła i związanych z tym strat mocy uzwojenie przeważnie wykonywane jest z dobrego przewodnika elektrycznego, zazwyczaj z miedźi, którego poszczególne zwoje są odizolowane elektrycznie od siebie i od ewentualnego rdzenia magnetycznego. Producenci tanich agregatów zastępują miedź aluminium, które najzwyczajniej w świecie się przetapia i agregat przestaje działać. Dlatego warto dołożyć przysłowiową złotówkę na generator prądu który posłuży nam na lata.

Zbiornik paliwa, spalanie.

Szczególnie ważny parametr w wypadku gdy agregat jest używany w pracy ciągłej. Połączenie dużej pojemności baku na benzynę z małym spalaniem pozwoli na długą pracę agregatu bez konieczności tankowania agregatu co 2 godziny. Tutaj bezsprzecznie króluje 2 producentów agregatów: KRUZER, KÖNNER&SOHNEN. 

 

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz agregat prądotwórczy do swoich potrzeb.

 

Na koniec mała rada.. 

Warto pamiętać o Stabilizatorze prądu /AVR/. Zadaniem stabilizacji napięcia jest niwelowanie wahań napięcia. Jest to niezbędna opcja w agregacie który ma zasilać elektronikę. Dodatkowa zaleta to regulacja częstotliwości. A podczas zaniku prądu Nie włączamy wszystkich urządzeń na raz. Jako pierwsze uruchamiamy urządzenia o największym zapotrzebowaniu. Wybieramy urządzenia te, które są dla nas niezbędne.

 

Najpopularniejsze modele wybierane jako awaryjne zasilanie do domu to:

https://electromag.pl/KRUZER-TH-3900-Agregat-pradotworczy

https://electromag.pl/KRUZER-TH-3900E-Agregat-pradotworczy - agregat z elektrycznym startem

https://electromag.pl/KRUZER-TH-3600-Agregat-pradotworczy

Bezawaryjne agregaty prądotwórcze z dużym zbiornikiem na paliwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium