Electromag
background

Jesienne porządki

0
Jesienne porządki

Jesienne porządki

Jesień to czas,w którym żegnamy lato, słońce i susze. Prace które musimy wykonać przed zimą, wymagają odpowiedniego sprzętu i naszego czasu. Jak przygotować ogród na zimę krok po kroku? Co lepiej zrobić teraz, a co zostawić na wiosnę. Postaramy się Wam w kilku słowach podpowiedzieć, abyście wiosną przywitali piękny ogród i podwórko.

 

 

 

Spis treści:

  1. Wykonywanie prac jesiennych
  2. Sprzęt, który nam się przyda
  3. Zabezpieczanie sprzętu

 

1.Wykonywanie prac jesiennych

Jesienne miesiące to doskonały czas na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, mycie kostki, mebli ogrodowych, elewacji czy grabienie liści. Ten czas jest bardzo pracowity, ale wiosną dający satysfakcję. Dzięki pracom jesiennym nasz ogród wiosną nie będzie potrzebował intensywnej regeneracji po zimie. Czas generalnych porządków w ogrodzie zaczynamy na przełomie sierpnia/września, a kończymy dopiero w listopadzie, jeśli pozwoli nam na to pogoda. W ogrodzie nie masz sztywnych reguł, musimy podporządkować się warunkom atmosferycznym.

 

2.Sprzęt, który nam się przyda

Nieważne czy kosisz,pielisz,sadzisz lub grabisz. Bez odpowiedniego sprzętu, będzie nam trudno i ciężko. Na rynku mamy wiele narzędzi, które pomogą nam zaoszczędzić czas. Warto wiedzieć co nam będzie potrzebne. Sprzęt posłuży napewno wiele lat i o różnych porach roku. A nasze podwórko będzie wzbudzało zachwyt :)

 

Kosiarka

Trawę kosimy przed pierwszymi przymrozkami, po zakończeniu okresu wegetacyjnego - gdy trawnik zakończy wzrost. Ten termin zależy jednak od warunków pogodowych: temperatury, wilgotności powietrza oraz nasłonecznienia. Może to być październik, a nawet początek listopada.

Ostatnie koszenie zabezpieczy nam trawnik przed zimą. Koszenie powinno odbyć się na wysokości 5cm, jeżeli trawa będzie dłuższa grozi nam pleśń i gnicie. Gdy zetniemy ją krócej to korzenie przemarzną, co grozi powolnym wzrostem wiosną.

 [product category_id="56" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Wertykulator

Podczas tego zabiegu darń jest nacinana pionowo, usuwany jest z niej mech, obumarłe resztki organiczne i chwasty. Dzięki temu do trawnika dostaną się składniki odżywcze, polepszając warunku wzrostu trawy. Wertykulatorem powinniśmy jeździć pasmo po paśmie wzdłuż trawnika, a później wszerz. Następnie wygrabić wartstwę podłoża z wydobytej ziemi. Regularna wertykulacja, skutecznie usuwa mech oraz filc z możliwością całkowitego pozbycia się.

 [product category_id="58" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa na pozór urządzenie mało potrzebne, ale pomyślmy o elewacji, kostce wokół domu, balkonie czy tarasie. Meble ogrodowe i grill często towarzyszą nam wiosną i latem. Po tym, gdzie intensywnie z nich korzystamy, na jesień musimy je wyczyścić. Silny strumień wody, poradzi sobie nie tylko z kurzem i pyłem ale i plamami na meblach czy brudem na grillu. Myjka sprawdzonej firmy posłuży nam wiele lat. Zapomnimy o misce, szmatkach i ręcznym szorowaniu.

 [product category_id="66" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Nożyce do żywopłotu

Jest to niezbędne narzędzie, posiadając drzewa, krzewy czy żywopłot. Po okresie wiosenno-letnim warto zrobić cięci, by utrzymać je w dobrej formie do następnego sezonu. Nadszedł właśnie czas do wycięcia starych oraz chorych pędów i przywrócenia im pięknego wyglądu. To także odpowiedni czas na wycięcie pędów, które już nie owocują. Pamiętaj, by do cięcia wykorzystywać tylko ostre narzędzia, aby tępy nóż nie szarpał roślin. Jesienne cięcie poprawi kondycję naszych roślin.

 [product category_id="55" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Dmuchawa do liści

Spadające liścia to zmora każdego z nas. Mając na podwórku drzewa i krzewy nie trudno o spadające liście jesienią. Musimy je regularnie usuwać z trawnika, aby zimą nie wyrządziły szkód trawie. Jeżeli mamy dużą powierzchnię do oczyszczenia. Z pomocą przybędzie nam dmuchawa do liści, która bez większego wysiłku zmiecie wszystko w jedno miejsce. Warto kompostować zgrabione liście – ziemia liściowa to nawóz do wykorzystania w ogrodzie! Część suchych liści i gałęzi możesz wykorzystać do wyściełania domku dla jeży, które przezimują w Twoim ogrodzie.

 [product category_id="158" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Rozdrabniacz do gałęzi

Co zrobić z gałęziami po jesiennym cięciu drzew i krzewów? Świetnie poradzi sobie z nimi rozdrabniacz do gałęzi. Rozdrobni większość połamanych lub ściętych gałęzi, z którymi nie będziemy musieli się męczyć.  Uzyskane w ten sposób zrębki możemy wykorzystać w ogrodzie do ściółkowania roślin lub jako kompost. Niektórzy wykorzystują je w kominku do rozpalenia. Warto też pozbierać trochę liści i gałęzi i ułożyć je w kopczyk, dzięki temu schron znajdzie u nas jeże. 

 [product category_id="82" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

3.Zabezpieczenie sprzętu

Nie tylko ogród zasługuje na naszą uwagę. Narzędzia po skończonych pracach również zasługują na konserwację i pielęgnację. Narzędzia typu nożyce czy kosiarka myjemy wodą i osuszamy. Następnie pryskamy WD40 (dostępnym na rynku) ,jeżeli nie mamy go pod ręką wystrczy nam też olej rzepakowy. Pokrycie powierzchni olejem zabezpieczy je przed powstawaniem rdzy. Myjkę, lancę i wąż musimy osuszyć, ponieważ wilgoć może uszkodzić uszczelki.

Kosiarka potrzebuje oczyszczenia spodu z trawy, błota i kurzu. Dokładnie myjemy także noże, zabezpieczamy je środkiem konserwującym i ostrzymy .Kosiarki spalinowe potrzebują konserwacji według dołączonej instrukcji. Wszystkie narzędzia przechowujemy w suchym miejscu. Niska temperatura i wilgoć mogą uszkodzić nasze maszyny. Niezastosowanie się do wskazówek producenta może doprowadzić do awarii urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium