Electromag
background

Jak wybrać idealną pilarkę tarczową? Poradnik dla majsterkowiczów

0

Pilarka tarczowa jest to kluczowy sprzęt do precyzyjnych cięć w drewnie, stali i metalu. Popularne narzędzie które umożliwia komfortową obróbkę materiału, dzięki odpowiednim tarczom. Zyskujące coraz większe rzecze fanów. Sprawdź, dlaczego warto mieć ten zagłębiarkę zarówno w domowej pracowni, garażu jak i w profesjonalnym warsztacie. Zyskaj szybkość, dokładność i oszczędność czasu przy realizacji każdego projektu. Wybór odpowiedniej pilarki tarczowej zależy głównie od rodzaju prac, jakie będziesz wykonywał, oraz Twoich preferencji co do rodzaju zasilania i marki. Przed zakupem warto zebrać opinie użytkowników oraz porównać różne modele i ich funkcje.

 

 1. Co to jest pilarka tarczowa
 2. Zasilanie urządzenia
 3. Jakie ma zastosowanie zagłębiarka?
 4. Na jaką markę warto postawić?
 5. Czy pilarki tarczowe nadadzą się do drewna i metalu?
 6. Wady i zalety pilarki

 

 

1.Co to jest pilarka tarczowa?

Pilarka tarczowa to narzędzie, które wykorzystuje okrągłą tarczę tnącą, obracającą się wokół osi, aby przeciąć różne materiały, takie jak drewno, metal, ceramika czy tworzywa sztuczne. Jest to niezwykle wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno w domowych pracach majsterkowicza, jak i w profesjonalnych pracach budowlanych czy rzemieślniczych. Do wyboru mamy pilarki tarczowe sieciowe oraz pilarki tarczowe akumulatorowe.

Mechanizm pilarki tarczowej jest stosunkowo prosty, ale wyjątkowo skuteczny. Głównymi elementami pilarki są tarcza tnąca, to główne narzędzie cięcia, zazwyczaj wykonane z twardego materiału, takiego jak stal lub karbid wolframu. Tarcza ta jest montowana na osi napędowej, która jest zasilana przez silnik. Silnik to serce pilarki. Kolejnym ważnym elementem pilarki tarczowej jest prowadnica, która służy do stabilizacji tarczy i zapewnia precyzyjne prowadzenia podczas cięcia. Tarcza jest często regulowana w celu dostosowania odpowiedniej głębokości cięcia. Uchwyt to część, którą użytkownik trzyma podczas pracy. Uchwyty są zazwyczaj ergonomicznie zaprojektowane, aby zapewnić wygodne i bezpieczne użytkowanie. Ostatnim elementem są mechanizmy bezpieczeństwa, dzisiejsze zagłębiarki są wyposażone w cały wachlarz zabezpieczeń np. hamulec tarczy, zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, regulacja prędkości obrotów czy wyłącznik przeciążeniowy.

2.Zasilanie urządzenia

Pilarki tarczowe sieciowe pobierają energię elektryczną z gniazdka sieciowego. Dzięki temu nie musisz martwić się o zużycie baterii ani o konieczność uzupełniania paliwa, co sprawia, że są one łatwiejsze w obsłudze i bardziej odpowiednie do zastosowań długotrwałych. Zasilane sieciowo pilarki tarczowe mogą być dostępne w różnych mocach, co pozwala na dostosowanie do różnych zadań. Modele o większej mocy są zazwyczaj przeznaczone do cięcia twardszych materiałów lub do cięcia w warunkach profesjonalnych. Pilarki tarczowe sieciowe są popularnym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów, którzy potrzebują stabilnego i niezawodnego narzędzia do precyzyjnego cięcia różnych materiałów.

Pilarki tarczowe akumulatorowe zapewnia większą mobilność i swobodę poruszania się w porównaniu z pilarkami tarczowymi sieciowymi. Akumulatorowe pilarki tarczowe mogą być dostępne w różnych mocach, co pozwala na dostosowanie do różnych zadań. Akumulatorowe pilarki tarczowe mogą być ograniczone czasem pracy, który jest zależny od pojemności akumulatora i rodzaju wykonywanych prac. Warto mieć dodatkowe akumulatory, aby uniknąć przerw w pracy. Pilarki tarczowe akumulatorowe są doskonałym wyborem dla osób, które potrzebują mobilnego i wygodnego narzędzia do precyzyjnego cięcia różnych materiałów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, czas pracy na jednym ładowaniu oraz moc, aby wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb.

 

3.Jakie ma zastosowanie pilarka?

Zagłębiarka ma szerokie zastosowanie w różnych pracach, zarówno w garażu, warsztacie, jak i w profesjonalnych zastosowaniach.

 • Budownictwo: Do cięcia drewna, płyt gipsowo-kartonowych, paneli, co ułatwia przycinanie elementów do odpowiednich rozmiarów i kształtów.
 • Remonty: Idealna do precyzyjnych cięć przy wykonywaniu remontów mieszkań i domów. Można jej użyć do przycinania desek, przeprowadzania cięć w metalowych konstrukcjach czy nawet do cięcia betonu, na przykład podczas układania podłogi czy montażu regałów.
 • Stolarstwo: W warsztacie stolarskim zagłębiarka jest podstawowym narzędziem do przycinania desek, płyt MDF, sklejki czy innych materiałów drewnianych. Dzięki precyzyjnemu cięciu możliwe jest wykonanie różnorodnych elementów, takich jak meble, ramy czy ozdoby.
 • DIY: przygotowywania materiałów do projektów DIY.
 • Prace ogrodowe: W ogrodzie zagłębiarka może być używana do przycinania elementów drewnianych, takich jak deski czy belki, do budowy altanek, tarasów czy ogrodzeń. Może być także przydatna przy cięciu kamienia czy cegieł do budowy murków czy ścieżek ogrodowych.

Podsumowując, zagłębiarka jest wszechstronnym narzędziem, które może być przydatne w wielu różnych pracach, zarówno w domowych jak i w profesjonalnych zastosowaniach. Dzięki możliwości cięcia różnorodnych materiałów i precyzyjnemu wykonaniu, zagłębiarka stanowi nieocenione wsparcie w wielu projektach budowlanych czy stolarskich.

 

4.Na jakie marki warto postawić?

Wybierz renomowaną markę z naszego sklepu internetowego, która ma dobrą opinię i oferuje solidne produkty takie jak Evolution, Makita, Hikoki czy Scheppach. Wybór odpowiedniej marki pilarki tarczowej może znacząco wpłynąć na jakość, wydajność i trwałość urządzenia. Makita to jedna z najbardziej cenionych marek narzędzi na świecie. Oferta frmy obejmuje szeroki wybór pilarek tarczowych, które wyróżniają się solidną konstrukcją, wydajnymi silnikami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, a ich flagowy produkty Makita SP6000J bije rekordy popularności. Evolution to kolejny lider na rynku narzędzi, znany z wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Oferuje pilarkę tarczową S185CCSL o średnicy tarczy 185mm. Hikoki jest producentem elektonarzędzi na całym świecie, w tym pilarek tarczowych. Ich pilarki cechują się solidną konstrukcją, wysoką wydajnością oraz odpornością na intensywne użytkowanie w trudnych warunkach.

 

5.Czy pilarki tarczowe nadadzą się do drewna i metalu?

Tak, pilarki tarczowe mogą być używane do cięcia zarówno drewna, jak i metalu, jednak konieczne jest odpowiednie dostosowanie narzędzia do konkretnego materiału i rodzaju cięcia. Pilarki tarczowe są powszechnie stosowane do cięcia drewna. Mogą być używane do przycinania desek, płyt, belek, listew i innych elementów drewnianych. W przypadku drewna, zalecane jest używanie tarczy tnącej przeznaczonej specjalnie do tego materiału, która zapewnia szybkie i precyzyjne cięcie. Warto również dostosować prędkość obrotową tarczy oraz głębokość cięcia do rodzaju drewna i grubości materiału.  Pilarki tarczowe mogą być również stosowane do cięcia metalu, ale wymaga to zastosowania specjalnej tarczy tnącej przeznaczonej do tego materiału. Tarcze tnące do metalu zazwyczaj mają specjalne zęby lub powłoki, które umożliwiają skuteczne cięcie metalu, minimalizując ryzyko przegrzewania się tarczy i materiału. W przypadku cięcia metalu, należy stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak okulary ochronne i rękawice, ponieważ mogą powstawać iskry i odłamki.

 

6.Wady i zalety pilarki

Dzięki swojej wszechstronności i precyzji, pilarka tarczowa jest niezastąpionym narzędziem zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów, umożliwiając szybkie i dokładne wykonywanie różnorodnych zadań związanych z obróbką materiałów.

Zalety pilarki tarczowej:

 • Uniwersalność: Można ją używać do cięcia różnych materiałów, takich jak drewno, metal, ceramika czy tworzywa sztuczne, w zależności od rodzaju tarczy tnącej.
 • Precyzja: Dzięki płynnej regulacji głębokości cięcia oraz prowadzeniu prowadnicy pilarka tarczowa zapewnia precyzyjne i czyste cięcie.
 • Mobilność: Dostępne są modele zasilane spalinowo, co pozwala na pracę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
 • Bezpieczeństwo: Nowoczesne pilarki tarczowe wyposażone są w różne mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak hamulec tarczy czy zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem.

 

Wady pilarki tarczowej:

 • Wibracje i hałas: Niektóre modele mogą generować duże wibracje i hałas podczas pracy, co może być uciążliwe dla użytkownika.
 • Wymagane doświadczenie: Obsługa pilarki tarczowej wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne cięcie.
 • Wysoka cena: Niektóre modele wysokiej jakości mogą być dość drogie, szczególnie te z zaawansowanymi funkcjami i innowacyjną technologią.

 

7.Średnice tarcz 

Średnice tarcz stosowanych w pilarkach tarczowych mogą różnić się w zależności od modelu narzędzia oraz zastosowania. Oto kilka typowych średnic tarcz, jakie można spotkać w pilarkach tarczowych:

 • 150 mm: Tarcze o tej średnicy są stosunkowo małe i często używane w pilarkach tarczowych do prac hobbystycznych oraz do cięcia mniejszych elementów, takich jak deski czy sklejka.
 • 185 mm: Bardzo popularna średnica tarcz, często stosowana w pilarkach tarczowych do prac domowych, majsterkowania oraz lekkich prac budowlanych. Jest odpowiednia do cięcia desek, sklejki, płyt MDF i innych materiałów drewnianych.

 • 190 mm: Ta średnica tarcz jest często spotykana w profesjonalnych pilarkach tarczowych o większej mocy i wydajności. Jest używana do cięcia drewna o większej grubości oraz do prac budowlanych.

 • 210 mm: Stosunkowo duże tarcze, które są często używane w profesjonalnych pilarkach tarczowych. Nadają się do cięcia drewna, metalu i innych materiałów o większych rozmiarach i grubości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium