Electromag
background

Roboty koszące - alternatywa dla kosiarek?

0
Roboty koszące - alternatywa dla kosiarek?

Kosiarka automatyczna szturmem podbiła Europę. W Polce jest to nadal nowość, aczkolwiek coraz więcej użytkowników przekonuje się do niej. Jej głównym atutem jest pełne zautomatyzowanie. Do wykonywania pracy nie potrzebuje człowieka. Dla nas jest do oszczędność czasu. Coraz więcej pracujemy, nie mamy czasu na dbanie o ogród. Koszenie trawy od wczesnej wiosny do jesień należy wykonywać regularnie, by nasz trawnik był gęsty i soczyście zielony. Z pomocą przyjdzie kosiarka automatyczna. My w tym czasie możemy odpoczywać na leżaku. Coraz więcej urządzeń jest automatycznych, roboty to przyszłość jutra. Mają wiele zalet, a czy mają wady? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

 

 

SPIS TREŚCI:

 1. Najważniejsze parametry
 2. Technologie wspomagające kosiarkę
 3. Pierwsze uruchomienie i obsługa sprzętu
 4. Dobór kosiarki do naszych potrzeb
 5. Funkcja mulczowanie - dodatkowy atut?
 6. Jak wybrać najlepszy model?
 7. Roboty koszące Greenworks

 

1. Najważniejsze parametry

Kosiarka samojezdna zaczyna być niezastąpionym narzędziem podczas koszenia trawy. Jej praca polega na  poruszanie się po trawniku bez konieczności prowadzenia przez operatora. Kosi trawę, omijając przeszkody np. basen, rabaty czy oczko wodne. Kosiarka samojezdna działa dzięki zintegrowanemu systemowi napędowemu i sterującemu, który umożliwia jej samodzielne przemieszczanie się po trawniku i koszenie trawy. Sterowanie kosiarką samojezdną odbywa się poprzez system nawigacyjny, smartfon i czujniki, które pozwalają jej na precyzyjne poruszanie się po trawniku. Noże tnące obracają się w czasie ruchu kosiarki i tną trawę na pożądaną wysokość. Po zakończeniu koszenia kosiarka samojezdna automatycznie wraca do punktu startowego. Po zainstalowaniu przewodów granicznych, następnie instalacji i konfiguracji kosiarki z naszym podwórkiem, sprzęt wymaga od Ciebie minimalnego wysiłku, w postaci mycia. Nie musimy nawet dbać o jego ładowanie, sprzęt sam się uruchamia i sam zjeżdża do ładowania po wykryciu słabej baterii.  Kosiarki samojezdne są wygodne i efektywne, ale pamiętajmy, że  wymagają regularnej konserwacji i serwisowania, aby zachować ich sprawność i wydajność.

 

2. Technologie wspomagające kosiarkę

Tego typu sprzęt ma bardzo rozbudowaną technologię. Posiada mnóstwo funkcji i czujników, aby praca była bezpieczna i wydajna, która ucieszy nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Wśród najbardziej popularnych czujników w robotach wyróżniamy:

 • czujnik zderzeniowy - wykrywa kolizję lub zderzenie. Chroni kosiarkę przed uderzeniem np. w drzewo czy kamień
 • czujnik deszczu - po wykryciu opadów atmosferycznych czujnik nakazuje robotowi przerwanie koszenia i powrót do stacji ładującej. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci oferują roboty, które mogą bez szkód pracować podczas deszczu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej normy stopnia wodoszczelności obudowy
 • czujnik podniesienia - sprawie, że urządzenie jest w pełni bezpieczne. Po podniesieniu kosiarki, urządzenie automatycznie wyłącza się i natychmiast przestaje pracować
 • czujnik temperatury - podpowiada kosiarce, kiedy jest najlepsza pora na koszenie trawy
 • czujnik przechylenia - dzięki temu czujnikowi nasza kosiarka przestanie pracować, gdy wjedzenie na przechylenie, które jest dla niej niebezpiecznie. Przechylenie najczęściej wynosi 30 -35stopni.

 

3. Pierwsze uruchomienie i obsługa sprzętu

Uruchomienie robota koszącego może się różnić w zależności od konkretnego modelu i marki, jednak ogólnie zasady, które zazwyczaj trzeba wykonać przy pierwszym uruchomieniu to przeczytanie instrukcji obsługi! Producent krok po kroku prowadzi nas przez pierwsze uruchomienie i skonfigurowanie sprzętu. Pierwszym zadaniem jest rozprowadzenie przewodu granicznego. Podczas wykonywania tej czynności trawa nie powinna być dłuższa niż 7cm. Układanie przewodu granicznego rozpoczynamy od stacji ładujące w kierunku przeciwnym od wskazówek zegara. Przewód możemy wkopać w ziemię, natomiast producenci sugerują, aby leżał on na trawie przymocowany kołkami. Koniec przewodu sygnałowego należy również połączyć ze stacją dokującą, tak aby zamknąć obwód. Następnie powinniśmy zaplanować w którym miejscu zainstalujemy stację ładującą. Powinna stać na płaskiej powierzchni. W tym czasie możemy podłączyć akumulator do pierwszego ładowania. Po całkowitym naładowaniu akumulatora, kolejnym krokiem będzie zainstalowanie aplikacji w naszym smartfonie i skonfigurowanie go. Ustawiamy wysokość cięcia, harmonogram pracy  i nasza kosiarka automatyczna jest gotowa do pracy. Może wyjechać ze stacji dokującej i wykonać swoje pierwsze cięcie trawnika. Tu mamy filmik jak krok po kroku jak zainstalować robot koszący marki Greenworks:

 

 

Obsługa sprzętu jest banalnie prosta. Robimy wszystko poprzez aplikację w telefonie, która jest połączona z kosiarką. Raz na jakiś czas, warto oczyścić noże z trawy, zanieczyszczeń i kuurzu, dotyczy to również samej obudowy. Raz do roku kosiarkę samojezdną należy oddać do serwisu na przegląd.

 

4. Dobór kosiarki do naszych potrzeb

Najważniejszym kryterium podczas wyboru to wielkość trawnika. Kosiarki zostały stworzone na trawnik o danym metrażu. Im większy trawnik, tym kosiarka musi być szersza, aby wykonać pracę szybciej. Szerokość koszenia w kosiarkach wynosi od 16 do 21cm. Długość pracy ma również związek z wielkością akumulatora. Większa jego pojemność pozwoli kosiarce na dłuższe koszenie, co skraca czas pracy. Dobranie kosiarki do wyglądu terenu. Składa się na to ilość przeszkód w postaci nasadzeń czy pochyłość terenu. Producenci wraz z narastającym zainteresowaniem robotów koszących, wypuszczają na rynek coraz to bardziej rozbudowane modele. Ułatwia to decyzję o zakupie, który model jest odpowiedni "dla nas". Firmy zajmujące się produkcją robotów koszących, dbają o dodatkowe funkcje sprzętu. Są to m.in

 • opcja mulczowania
 • zdalne sterowanie (połączenie smarfona z kosiarką)
 • mapowanie I system nawigacji
 • czujniki bezpieczeństwa przed kradzieżą
 • sensor, który sprawia, że robot nie pozostawia smug na trawniku oraz dostosowuje czas pracy do tempa rośnięcia trawy
 • autoładowanie – system rozpoznaje poziom rozładowania i automatycznie wraca do stacji ładującej, po naładowaniu kontynuuje pracę

 

5. Funkcja mulczowanie - dodatkowy atut?

Mulczowanie to proces rozdrabniania skoszonej trawy na bardzo małe fragmenty, które pozostają na trawniku. Zamiast zbierać trawę i wyrzucać ją, mulczowanie pozwala na pozostawienie trawy na trawniku, gdzie naturalnie się rozkłada i staje się naturalnym nawozem dla trawy. Kosiarki automatyczne, które posiadają funkcję mulczowania, są wyposażone w specjalną ostrze z mniejszymi zębami, które rozdrabniają trawę na drobne kawałki. Opcja mulczowania pozwala na oszczędność czasu i pracy, ponieważ nie trzeba zbierać trawy i wyrzucać je oraz na osłonę trawnika przed wysuszeniem i utratą substancji odżywczych, ponieważ trawa pozostaje na trawniku jako naturalny nawóz Regularne koszenie oraz pozostawianie ściętej trawy, dzięki mulczowaniu zamienia się w naturalny nawóz.  Poprawia to kondycję trawnika, zamieniając go w gęsty, imponujący dywan o intensywnie zielonym kolorze.

[product category_id="220" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

6. Jak wybrać najlepszy model?

Kosiarki samojezdne są znacznie droższe od tradycyjnych modeli akumulatorowych czy elektrycznych. Ich wysoka cena wynika z technologii i jej zaawansowania, która pozwala kosiarkom automatycznym na niemal samoobsługową pracę. Za komfort cieszenia się idealnym trawnikiem bez żadnego wysiłku musimy zapłacić od ok.2 tys zł wzwyż. Kosiarka automatyczna wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i cichą pracą. Jest też wydajna za sprawą akumulatora Li-on o różnych pojemnościach. Sprzęt warto kupić znanej I cenionej marki. Da to nam gwarancję jakości, bezpieczeństwo serwisu I napraw oraz łatwość dokupienia oryginalnych akcesoriów. Zakup kosiarki automatycznej to opłacalna inwestycja w wygląd ogrodu oraz swój wolny czas. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem robota koszącego, zapoznaj się z ofertą modeli na naszej stronie internetowej. Polecamy GreenWorks Optimow 5 z Bluetooth, który kontrolujemy dzięki aplikacji w naszym telefonie. Może uda Ci się odnaleźć model dostosowany do Twoich potrzeb? Jeśli nie, chętnie służymy wiedzą I pomocą w wyborze konkretnej kosiarki.

 

7. Roboty koszące Greenworks

Greenworks to firma specjalizująca się w narzędziach ogrodniczych i elektronarzędziach zasilanych akumulatorowo. Greenworks ma w swojej ofercie kilka modeli robotów koszących, takich jak Optimow, z których każdy jest zaprojektowany do obsługi trawników o różnych rozmiarach. Modele różnią się mocą, funkcjonalnościami i zasięgiem obsługiwanej powierzchni. Wiele robotów koszących Greenworks oferuje podobne funkcje, takie jak nawigacja przy pomocy systemu nawigacji satelitarnej (GPS), możliwość obsługi stoków, systemy bezpieczeństwa (czujniki unikania przeszkód), a także zdolność do automatycznego powrotu do stacji ładowania. Producent dostarcza aplikację mobilną, która umożliwia zdalne sterowanie robotem koszącym, monitorowanie postępu pracy oraz planowanie czasów koszenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium