Electromag
background

Zakup prostownika - przydatny czy zbędny gadżet ?

2
Zakup prostownika - przydatny czy zbędny gadżet ?

Prostowniki samochodowe umożliwiają ładowanie akumulatora, jeżeli z jakiegoś powodu ulegnie on rozładowaniu. Najczęstszą przyczyną rozładowania jest zostawienie  włączonego radia czy świateł w aucie. Ujemne temperatury, ewentualnie krótkie trasy nie wpływają pozytywnie na nasz akumulator. Prostownik jest w stanie uratować nas w najmniej spodziewanym momencie, bo nigdy nie wiemy kiedy nasz akumulator odmówi posłuszeństwa. Większość właścicieli aut uznaje prostownik za niezbędny gadżet samochodowy. Głównym zadaniem jest zmienianie napięcia przemiennego na napięcie stałe. Na rynku mamy ogromny wybór tych urządzeń z różnymi funkcjami. Najpopularniejszą opcją dostępną na rynku są prostowniki standardowe. Jest to najlepszy prostownik do samochodu osobowego. Bardziej zaawansowane są prostowniki mikroprocesorowe. Ten typ prostowników pozwala na regulację napięcia prądu ładowania. Prawidłowo naładowany akumulator pozwoli nam na długi czas zapomnieć o incydencie rozładowania. Sprawdź FAQ dotyczące prostowników. 

 

 1. Jak rozpoznać i uniknąć zasiarczenia 
 2. Prostownik z funkcją odsiarczania 
 3. Prostownik transformatorowy czy automatyczny? Który lepszy? 
 4. Rodzaje prostowników samochodowych
 5. Jakie napięcie powinien mieć akumulator. Jak podłączyć prostownik?
 6. Zakup prostownika - czy muszę go mieć ?
 7. Prostownik z rozruchem czy bez?

 

 

1.Jak rozpoznać i uniknąć zasiarczenia

Zasiarczenie akumulatora to nic innego jak efekt dwóch procesów. Pierwszym procesem jest  powstanie krystalicznej, miejscowej mikroflory siarczanów ołowiu. Drugim procesem jest zmiana rozkładu gęstości elektrolitów. W czasie wytrącania się siarczanów dochodzi do narastającej odporności materiału aktywnego, który wykazuje coraz gorszą zdatność do naładowania.

Cechy charakterystyczne zasiarczenia :

 • gęstość elektrolitu mniejszą niż 1,10 kg/l
 • biały kolor elektrolitu
 • napięcie spoczynkowe poniżej 12V

Zasiarczenie oznacza nieodwracalne zmiany w akumulatorze. Najczęściej trzeba wymienić akumulator na nowy, dlatego warto dbać o nasz ówczesny, aby uniknąć tej sytuacji. Do zasiarczenia najczęściej dochodzi w przypadku pozostawienia rozładowanej baterii przez długi okres. Pełne rozładowanie baterii jest odpowiedzialne za zasiarczenie. Taki akumulator nie przyjmuje prądu ładowania i robi się gorący przy każdej próbie ładowania.

 

2.Prostownik z funkcją odsiarczania

Prostowniki elektroniczne, które oferują tryb odsiarczania akumulatora, wyposażone są w mikroprocesor, który samodzielnie dobiera parametry ładowania, zapobiegające ponownemu zasiarczeniu. Prostownik  na transformatorze z mikroprocesorem steruje ładowaniem, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność całego procesu. Odsiarczanie inteligentnym prostownikiem jest możliwe w momencie częściowego rozładowania baterii i polega na impulsowym ładowaniu, pozwalając przedłużyć żywotność naszego akumulatora. Pamiętajmy, że odsiarczanie nie naprawi akumulatora, jedynie częściowo go zregeneruje. Najskuteczniejszym sposobem odsiarczenia akumulatora jest zakup prostownika z taką funkcją np. Z firmy Weldman, niż robić to samodzielnie z pomocą wody destylowanej.

 [product search="odsiarcz" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

3.Prostownik transformatorowy czy automatyczny ? Który lepszy?

Standardowe prostowniki to proste i nieskomplikowane urządzenia. Nadają się do samochodów osobowych. Są najtańsze na rynku. Użytkownik musi samodzielnie monitorować poziom naładowania baterii. Nie ma  regulacji prądu ładowania. Niektóre modele posiadają zabezpieczenie, które ochroni przed zwarciem przy podłączeniu.

Automatyczny prostownik jest wyposażony w inteligentny proces ładowania. Są to prostowniki, które monitorują pomiar napięcia w akumulatorze. Gdy napięcie spada, akumulator załącza się automatycznie, gdy już bateria zostanie naładowana, zasilacz sam zakończy swoją pracę. Charakteryzuje się ładowaniem zasadniczym ( czerwona kontrolka) i ładowanie wtórnym (niebieska kontrolka). Prostownik posiada szereg zabezpieczeń, które chronią akumulator. Są w pełni bezpieczne dla elektroniki. Droższe od standardowych, łatwo dostępne. Posiadają mnóstwo pozytywnych opinii od  użytkowników, którzy wybrali go ze względu na bezpieczeństwo oraz przeznaczenie.

Wybierając prostownik akumulatorowy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii np. napięcie wyjściowe oraz  zasilające, na prąd ładowania szczytowy i skuteczny. Prostownik musi mieć taką samą wartość jak napięcie akumulatora. Standardowy akumulator 12V do ładowania potrzebuje 12-woltowego prostownika. Odpowiednio w przypadku akumulatora 24V potrzebujemy 24-woltowego prostownika. Większość nowych akumulatorów ma funkcję ładowania akumulatorów o różnych napięciach. Dzięki wbudowanemu przełącznikowi możemy naładować baterię 6/12V lub 12/24V.

 

4.Rodzaje prostowników samochodowych

Głównym zadaniem prostownika jest zregenerowanie różnego rodzaju baterii. Na rynku jest kilka dostępnych wariantów. Główne typy prostowników to przede wszystkim prostowniki samochodowe standardowe, impulsowe, trakcyjne lub mikroprocesorowe.

 • Prostowniki standardowe są najpopularniejszym rodzajem. Opierają się na transformatorze, są bezproblemowe oraz nieskomplikowane w obsłudze. Jest ich duży wybór na rynku i są najtańsze w porównaniu do innych wariantów. Mają prostą konstrukcje i są dość ciężkie. Ten typ prostowników doskonale sprawdza się w mniejszych samochodach oraz pojazdach ciężarowych do 3,5t. Nie posiadają rozwiązań elektronicznych, które pozwoliłyby na kontrolę ładowania ani automatycznych wyłączników w razie wykrycia maksymalnego poziomu naładowania akumulatora. Ich wadą jest  nie posiadanie systemu dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem. Poziom naładowania trzeba kontrolować  samodzielnie.
 • Prostowniki impulsowe nazywane są prostownikami inteligentnymi. Sprawność ich pracy może wynieść nawet do 90%. Wyposażone są  w specjalny tranzystor, który impulsami przekazuje prąd do naszego akumulatora. Urządzenia są kompaktowych wymiarów, dzięki temu cieszą się popularnością nawet wśród fanów jednośladów - elektrycznych hulajnóg, motocykli czy quadów. Prostowniki impulsowe są bezpieczne dla całej elektroniki w samochodach, ponieważ wyposażone są w specjalne układy elektroniczne, które stale badają napięcie, dlatego przeładowanie akumulatora nie jest nam groźne. Ładowarka impulsowa bezpiecznie naładuje akumulatory żelowe i AGM.
 • Prostowniki trakcyjne najmocniejsze i najbardziej złożone urządzenia do ładowania akumulatorów. Ten typ do regeneracji akumulatorów znajdzie zastosowanie w maszynach rolniczych, wózkach widłowych, samochodach elektrycznych, tirach czy urządzeniach przemysłowych. Jest to urządzenie duże, dość ciężkie i drogie ale pozwala na szybkie i wydajne ładowanie. Prostowniki automatyczne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i gwarancję jakości. Główną częścią urządzenia jest mikroprocesor, który jest odpowiedzialny za poprawę przetwarzanego prądu do akumulatora. 
 • Prostowniki inwerterowe "kontrolują" kiedy wyłączyć się, aby nie dopuścić do przeładowania baterii. Charakteryzują się tym, że użytkownik ma możliwość ładowania akumulatora, bez odpinania instalacji elektrycznej znajdującej się w samochodzie.

 

5.Jakie napięcie powinien mieć akumulator? Jak podłączyć prostownik?

Miernik (TESTER) - umożliwia nam kontrolę stanu naładowania baterii i sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania systemów. Urządzenie jest małe, lekkie i poręczne. Prawidłowo naładowany akumulator powinien mieć w stanie spoczynku napięcie w zakresie 12,4 – 12,8V. Po każdym dłuższym postoju auta np. urlop, warto sprawdzić poziom naładowania naszego akumulatora w pojeździe. Gdy jego wartość jest przy granicy 12,4, możemy mieć problem z odpaleniem silnika. Przy wartości poniżej 12V nasz akumulator jest rozładowany i konieczne jest jego naładowanie.  Podczas sprawdzania napięcia warto zwrócić uwagę na niedoładowanie akumulatora. Dzięki szybkiej reakcji możemy uniknąć zakupu nowego urządzenia.

 [product category_id="176" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Ustawienie odpowiednich parametrów ładowania jest kluczowe. Każdy model ma inne możliwości. Gdy chcemy uruchomić auto, konieczne jest odłączenie prostownika samochodowego od akumulatora. Następnie podłączenie akumulatora we właściwy sposób. Ładowarka do akumulatorów samochodowych ma dwie klemy. Czarna przeznaczona jest do ujemnego bieguna (-) , a czerwona do dodatniego (+). Akumulator powinien mieć temperaturę pokojową. Najbezpieczniej gdy ładowanie odbywa się w pomieszczeniu. Pilnowanie wskaźnika prostownika będzie konieczne w przypadku prostownika standardowego – nie doprowadź do przeładowania akumulatora. Gdy wskaźnik natężenia prądu pokazuje 0 to znaczy, że nasz akumulator jest już naładowany. Pełne naładowanie może trwać od 30min nawet do 30 godzin w przypadku dużych baterii.  Po naładowaniu zdejmujemy klemę ładowarki z bieguna ujemnego (czarny), a następnie dodatniego (czerwony). Ostatnim krokiem jest podłączenie akumulatora do naszego pojazdu i uruchomieniu silnika.

6.Zakup prostownika - czy muszę go mieć ?

Pomocne w wyborze okażą się opinie I komentarze publikowane przez innych klientów naszego sklepu. Często dzielą się swoimi przemyśleniami na temat prostowników dostępnych na rynku. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiecie już, jaki prostownik do auta kupić i biorąc pod uwagę ich rodzaje, sposób działania oraz wady i zalety, z łatwością wybierzecie dla siebie odpowiedni sprzęt.

[product search="prostownik" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Prostownik dobrej klasy posiada:

 • miernik prądu ładowania
 • funkcja szybkiego ładowania akumulatorów (BOOST)
 • odsiarczanie - impulsowy proces regeneracji zasiarczonych akumulatorów
 • funkcja COLD - ładowanie zimnych akumulatorów Podczas wyboru urządzenia dla siebie warto spojrzeć na funkcje powyżej.

Prostownik nie jest drogim urządzeniem, także nie warto oszczędzać na siłę i wybrać urządzenie z funkcją, która nam się rzeczywiście przyda np. BOOST. Nasz sklep internetowy posiada dostępne na rynku prostowniki do naładowania akumulatora najwyższej jakości. Jeżeli szukasz konkretnego produktu, skorzystaj z filtrowania produktów, które znajdą urządzenie odpowiadające do Twoich kryteriów. Electromag zadba o błyskawiczną obsługę zamówienia i szybką wysyłkę pod wskazany adres. 

7.Prostownik z rozruchem czy bez?

Prostownik samochodowy z rozruchem może się przydać w sytuacji, gdy chcemy uruchomić samochód, którego akumulator jest rozładowany. Pozwala on na odpalenie samochodu w kryzysowych sytuacjach, gdy  nie możemy liczyć na pomoc sąsiada czy innego kierowcy. Rozruch wspomaga uruchomienie silnika, gdy nie mamy kabli. Funkcja BOOST natychmiastowo ożywia nasze urządzenie. Popularny na polskim rynku prostownik z BOOST to IDEAL INVER SPRINT 400 START. Bywa przydatnym rozwiązaniem, ale może być niebezpieczna poprzez zrobienie zwarcia urządzenia. Jeśli chcemy aby prostownik z rozruchem nieraz nam pomógł, musimy postępować zgodnie z jego instrukcją. Pamiętajmy, żeby jak najmniej z niego korzystać, ponieważ osłabia to akumulator, który w efekcie będzie do wymiany.

 

Prostowniki odgrywają ważną rolę we współczesnej elektronice i są stosowane w wielu zastosowań, od urządzeń gospodarstwa domowego po sprzęt przemysłowy. To urządzenie elektryczne, które przetwarza prąd przemienny (AC) na prąd stały (DC). Prostowniki są powszechnie stosowane w urządzeniach elektronicznych i zasilaczach do konwersji prądu przemiennego z sieci do prądu stałego potrzebnego do pracy urządzenia. Kupując tego rodzaju urządzenia, powinniśmy wybrać ten, dostosowany do indywidualnych rekomendacji dla naszego pojazdu. W naszym sklepie znajdziesz wybór prostowników do akumulatorów samochodowych znanych i cenionych marek. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się urządzenia marek Weldman, Ideal oraz Telwin. To liderzy na rynku zarówno polskim jak i europejskim, którzy posiadają urządzenia wysokiej jakości przeznaczone do ładowania akumulatorów.

Komentarze do wpisu (2)

31 maja 2024

Kupiłem u was prostownik Weldman Charge 150. Szybka dostawa, dobry sprzęt, a nie chińczyk ze sklepu no name.

31 maja 2024

Wojtku dziękujemy za opinię.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium