Electromag
background

Kosiarki akumulatorowe - nieunikniona przyszłość?

6
Wybór kosiarki

 

 

 

Decyzja o zakupie kosiarki to bardzo indywidualna sprawa. Zanim dokonasz zakupu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsza jest oczywiście powierzchnia trawnika do koszenia. Jednak uwzględnij również ukształtowanie terenu, częstotliwość koszenia, sprawność fizyczną i płeć osoby, która najczęściej będzie obsługiwała kosiarkę. Nie zapomnij również o mocy silnika, szerokości roboczej oraz funkcji mulczowania. Zastanów się też nad tym, czy będziesz potrzebował kosza na ściętą trawę, czy masz miejsce do przechowywania kosiarki i czy na Twoim trawniku występują trudne do koszenia obszary. Podczas odpowiadania na te wszystkie pytania, przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci w wyborze zakupu kosiarki. Wybór jest ogromny, wśród najbardziej znanych marek wyróżnia się Makta, Greenworks, Nac. Producenci oferują mnóstwo różnych modeli, tak aby każdy mógł z łatwością wybrać sprzęt jakiego potrzebuje. A na dodatkowe pytania Klientów odpowiadamy w naszym FAQ. 

 

1. Co to jest kosiarka akumulatorowa?
2. Jak długo działa kosiarka? Czy warto ją kupić?
3.Wady i zalety urządzeń akumulatorowych
4.Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki akumulatorowej?  

 


1.Co to jest kosiarka akumulatorowa?

Kosiarki akumulatorowe to rodzaj kosiarek ogrodowych, które są zasilane akumulatorami, zamiast tradycyjnych silników spalinowych lub kabli zasilających. Są one coraz bardziej popularne ze względu na swoją wygodę i ekologiczność.  Akumulatorowe kosiarki mają wszystkie zalety kosiarek spalinowych i sieciowych, a koszenie nimi jest nawet łatwiejsze niż koszenie kosiarkami elektrycznymi, ponieważ nie mają kłopotliwego kabla. Wystarczy naładować akumulator. Jednorazowe ładowanie w niektórych modelach wystarcza na skoszenie trawnika o powierzchni do 800 m2. Są dość drogie i niewiele firm je oferowało do tej pory. Należy pamiętać o naładowaniu akumulatora bezpośrednio przed koszeniem. A gdy się wyczerpie, trzeba przerwać pracę- chyba że mamy zapasowy akumulator. Kosiarki akumulatorowe nadają się do koszenia małych i średnich trawników, tam, gdzie trudno o dostęp do sieci elektrycznej, oraz trawników z licznymi przeszkodami, których koszenie wymaga swobody poruszania się.


2. Jak długo działa kosiarka? Czy warto ją kupić?

Czas pracy kosiarki akumulatorowej na jednym ładowaniu może znacznie się różnić w zależności od modelu, mocy kosiarki, pojemności akumulatora i warunków pracy. Jednakże, wiele współczesnych kosiarek akumulatorowych oferuje wystarczająco długi czas pracy dla większości użytkowników do koszenia średnich ogrodów. Przeciętny czas pracy kosiarki akumulatorowej wynosi od 30 minut do nawet kilku godzin na jednym ładowaniu.

Przy wyborze kosiarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora (zazwyczaj podawaną w amperogodzinach, Ah), która wpływa na czas pracy. Większa pojemność akumulatora zazwyczaj oznacza dłuższy czas pracy.

Jeśli chodzi o ilość trawy, jaką kosiarka jest w stanie skosić na jednym ładowaniu, to również zależy od różnych czynników, takich jak gęstość trawnika, długość trawy, wilgotność i inne warunki terenowe. Generalnie jednak, większość kosiarek akumulatorowych jest w stanie skosić duże ilości trawy na jednym ładowaniu, zwłaszcza jeśli mają wystarczająco duży akumulator jak np. Greenworks GD40LM46SP 40V. 

Czy warto kupić kosiarkę akumulatorową?

Zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed podjęciem decyzji na pewno trzeba wziąć pod uwagę rozmiar ogrodu, kosiarki akumulatorowe są szczególnie atrakcyjne dla posiadaczy mniejszych ogrodów, gdzie nie ma potrzeby długotrwałej pracy na jednym ładowaniu. Kosiarki są bardziej przyjazne dla środowiska niż kosiarki spalinowe, ponieważ nie emitują spalin. Kolejnym atutem jest brak konieczności korzystania z kabla, daje to swobodę ruchu w ogrodzie, eliminując ograniczenia związane z długością przewodu zasilającego. Gdy nadal się wahasz czy warto kupić przeczytaj nasze FAQ.

 

Jeśli masz mniejszy ogród, zależy Ci na bezpieczeństwie, ochronie środowiska, a także chcesz cieszyć się bezprzewodową swobodą, kosiarka akumulatorowa może być dla Ciebie odpowiednim wyborem.

 

3.Wady i zalety kosiarek akumulatorowych

Kosiarki akumulatorowe to rodzaj kosiarek ogrodowych, które są zasilane akumulatorami, zamiast tradycyjnych silników spalinowych lub kabli zasilających. Są one coraz bardziej popularne ze względu na swoją wygodę i ekologiczność. Oto kilka kluczowych cech i korzyści związanych z kosiarkami akumulatorowymi:

  • Brak konieczności paliwa: Kosiarki akumulatorowe nie wymagają tradycyjnych paliw, takich jak benzyna czy olej napędowy. Zamiast tego, są zasilane akumulatorami, co czyni je bardziej ekologicznymi i eliminuje emisję spalin.
  • Cicha praca: W porównaniu do kosiarek spalinowych, kosiarki akumulatorowe są zazwyczaj znacznie cichsze podczas pracy. To pozytywne dla użytkowników, a także dla otoczenia.
  • Brak kabli: Kosiarki akumulatorowe nie wymagają podłączenia do prądu, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po ogrodzie bez ograniczeń wynikających z długości kabla.
  • Mniejsze koszty eksploatacji: Chociaż same akumulatory mogą być początkowo kosztowne, korzystanie z kosiarki akumulatorowej może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie, ponieważ nie ma potrzeby zakupu paliwa ani kosztów związanych z konserwacją silnika spalinowego.
  • Łatwość obsługi: Kosiarki akumulatorowe są zazwyczaj lżejsze i łatwiejsze w obsłudze niż niektóre kosiarki spalinowe. Dodatkowo, nie ma konieczności wymiany oleju czy filtrowania powietrza.
  • Akumulatory litowo-jonowe: Wiele kosiarek akumulatorowych używa akumulatorów litowo-jonowych, które są lekkie, trwałe i nie posiadają efektu pamięciowego. Pozwalają one na dłuższe czasy pracy i krótsze czasy ładowania.
  • Odpowiednie dla mniejszych ogrodów: Kosiarki akumulatorowe są szczególnie polecane dla osób posiadających mniejsze ogrody, gdzie nie jest konieczne dużo czasu ciągłej pracy ani dużej mocy.
  • Dodatkowe wyposażenie:

Ostrze rozdrabniające trawę (system mulczujący) - Gdy nie masz miejsca, aby składowa trawę to najlepiej jest zainwestować w kosiarkę z systemem mulczującym. Skoszona trawa jest wielokrotnie rozdrabniana, a następnie kosiarka automatycznie rozrzuca ją równomiernie po trawniku. Rozkładająca się trawa pomaga użyźnić glebę dzięki czemu tworzy się pewnego rodzaju ekologiczny nawóz. Mulczowanie pomaga nam pielęgnować trawnik, spowalnia odrost chwastów oraz zmniejsza parowanie wody z gleby.

Kosz - czym pojemniejszy , tym lepszy, bo pozwala nam to na dłuższą pracę bez przerwy na opróżnianie kosza. Natomiast jak jest dużo trawy w koszu, tym ciężej nam ją manewrować. Na rynku jest już sporo modeli ze wskaźnikiem zapełnienia kosza. Do wyboru mamy materiałowe - lekkie i zajmujące mało miejsca po demontażu i te wykonane z tworzywa sztucznego, które łatwiej się czyści.
Napęd - ułatwia prowadzenie kosiarki, nie trzeba używać siły do popychania.

 

 

4.Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki akumulatorowej?

Jeśli postanowiłeś kupić model akumulatorowy warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Najważniejszy parametr podczas zakupu to moc, która wpływa na jej zdolność do efektywnego koszenia. Jednakże, nie zawsze większa moc oznacza lepszą kosiarkę, zwłaszcza jeśli masz mniejszy ogród. Kolejny ważny parametr to pojemność akumulatora, im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Do wyboru na rynku są 18V, 24V oraz 40V. Jeśli masz duży ogród wybierz model z szeroką możliwością koszenia. Dla mniejszych ogrodów może być bardziej praktyczne wybieranie modeli o średniej szerokości koszenia, będzie łatwiej manewrować kosiarką podczas pracy.  Ostatni najważniejszy parametr który trzeba sprawdzić to możliwość regulacji wysokości koszenia pozwala dostosować kosiarkę do różnych warunków trawnika. To istotne, jeśli masz zróżnicowany teren. A może kusi Cię robot koszący? Przeczytaj artykuł i sprawdź co będzie lepszy wyborem dla Ciebie. Czołowi producenci kosiarek akumulatorowych to Makita i Greenworks. Są to firmy, które mają w swojej ofercie bogaty wybór kosiarek akumulatorowych. Makita słynie z żywotnych i niezawodnych akumulatorów, co przekłada się na zaufanie Klientów. Marka Greenworks szturmem wdarła się na rynek, ciesząc się dużym zadowoleniem wśród użytkowników. Greenworks staje się niezawodną marką, zyskując coraz większe grono Klientów. 

 

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz kosiarkę dostosowaną do Ciebie !

 

Na koniec mała rada.. 

W czasie suszy kośmy trawę rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki mogą się blokować i tępić. W okresie koszenia tj: kwiecień – październik należy kosić trawę co 1.5 tyg, aby wyglądała ładnie i była zadbana. Bliżej zimy kosimy na jak najdłuższym ostrzu około 5 cm, aby zabezpieczyć glebę. Pamiętajmy też by od czasu do czasu naostrzyć, bądź wymienić ostrze kosiarki, silnik będzie miał mniejszy opór a trawa będzie ścinana nie szarpana.

Komentarze do wpisu (6)

8 sierpnia 2018

dziękuję, przydał się poradnik

9 maja 2020

Bardzo przydatny poradnik

10 lipca 2021

Dobrze że są takie rankingi, gdzie mozna porównac sobie wszystkie kosiarki, przeczytać wady i zalety, wten sposób można dokonac właściwego wyboru i zakupu. Ja pomimo tyle przecztanych wpisów zdecydowałem się na Greenworks. myśle że to dobry wybór a firma jak najbardziej znana.

8 marca 2023

Po przeczytaniu artykułu wybrałem markę Makita. Już się nie mogę doczekać pierwszego koszenia.

13 maja 2024

Długo wahałem się czy kupić kosiarkę akumulatorową. Za namową sąsiąda zaryzykowałem i nie żałuję. Kupiłem model DLM330ST i jestem zadowolony z jakości pracy. Na jednym naładowaniu jestem w stanie wykosić moje podwórko w zabudowie szeregowej. Cicha praca i brak emisji spalin to dodatkowy atut, gdy mieszka się w sąsiedztwie z innymi

13 maja 2024

Witam. Kosiarka Makita DLM330ST to model, który najczęściej jest kupowany przez naszych Klientów. Życzymy owocnej pracy podczas koszenia trawy :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium