Electromag
background

Jaką kosiarkę wybrać na nadchodząchy sezon?

4
Wybór kosiarki

 

 

 

Decyzja o zakupie kosiarki to bardzo indywidualna sprawa. Zanim dokonasz zakupu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsza jest oczywiście powierzchnia trawnika do koszenia. Jednak uwzględnij również ukształtowanie terenu, częstotliwość koszenia, sprawność fizyczną i płeć osoby, która najczęściej będzie obsługiwała kosiarkę. Nie zapomnij również o mocy silnika, szerokości roboczej oraz funkcji mulczowania. Zastanów się też nad tym, czy będziesz potrzebował kosza na ściętą trawę, czy masz miejsce do przechowywania kosiarki i czy na Twoim trawniku występują trudne do koszenia obszary. Podczas odpowiadania na te wszystkie pytania, przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci w wyborze zakupu kosiarki. Wybór jest ogromny, wśród najbardziej znanych marek wyróżnia się Makta, Stiga, Nac. Producenci oferują mnóstwo różnych modeli, tak aby każdy mógł z łatwością wybrać sprzęt jakiego potrzebuje.

 

Rodzaj napędu kosiarki gra tu kluczową rolę.  Wybór odpowiedniego napędu zależy nie tylko od wielkości trawnika, ale i od tego, jak głośno pracuje:

  

Kosiarki elektryczne, sieciowe

Są przyjazne środowisku (nie wydzielają spalin), są ciche (82-96 dB). Zaletą kosiarek elektrycznych jest to, że można nią kosić na nierównym terenie. Wszelkie dziury lub wzniesienia nie stanowią dla nich problemu. Konserwacja sprzętu jest banalna, praktycznie żadna, a sam sprzęt jest dużo lżejszy niż jego spalinowy odpowiednik. Niestety, praca kosiarką elektryczną ma też swoje minusy, bo po pierwsze - zasięg kosiarki ogranicza długością kabla. Po drugie - musisz przez cały czas kontrolować to, co dzieje się z jej kablem. Pilnuj, aby kosiarka po nim nie przejechała, bo wtedy może dojść do jego przecięcia. To mogłoby doprowadzić do spięcia oraz awarii urządzenia. Pamiętaj, aby mokrej trawy nie kosić kosiarkę elektryczną!!

 

Kosiarki z napędem spalinowym

Mają mocniejsze i bardziej elastyczne silniki niż kosiarki elektryczne - radzą sobie nawet z wysoką i mokrą trawą. Ich wadą jest nieprzyjemny zapach spalin, jaki wydzielają, i dość głośna praca (93-98 dB). Najistotniejszym atutem kosiarek spalinowych jest na pewno, zasięg oraz niezależność od prądu. Dzięki czemu możemy pracować wszędzie. Kosiarki spalinowe oparte są na silnikach 4-suwowych. Jednym z minusów w porównaniu do kosiarek akumulatorowych / sieciowych jest na pewno potrzeba konserwacji urządzenia, pilnowania poziomu płynów (paliwo, olej). Ponadto kosiarki potrafią ważyć nawet do 50 kg ! 

Akumulatorowe kosiarki

mają wszystkie zalety kosiarek spalinowych i sieciowych, a koszenie nimi jest nawet łatwiejsze niż koszenie kosiarkami elektrycznymi, ponieważ nie mają kłopotliwego kabla. Wystarczy naładować akumulator. Jednorazowe ładowanie w niektórych modelach wystarcza na skoszenie trawnika o powierzchni do 800 m2. Są dość drogie i niewiele firm je oferowało do tej pory. Należy pamiętać o naładowaniu akumulatora bezpośrednio przed koszeniem. A gdy się wyczerpie, trzeba przerwać pracę- chyba że mamy zapasowy akumulator. Kosiarki akumulatorowe nadają się do koszenia małych i średnich trawników, tam, gdzie trudno o dostęp do sieci elektrycznej, oraz trawników z licznymi przeszkodami, których koszenie wymaga swobody poruszania się.

Jak dobrać kosiarkę do wielkości trawnika? powierzchnia trawnika [m2] rodzaj kosiarki:

  1. do 500 m              - elektryczna sieciowa lub hybrydowa
  2. do 800 m              - akumulatorowa
  3. do 1500 m            - spalinowa bez napędu
  4. do 3000 m            - spalinowa z napędem
  5. powyżej 3000 m - traktorowa

Dodatkowe wyposażenie :

  1. ostrze rozdrabniające trawę (system mulczujący) - Gdy nie masz miejsca, aby składowa trawę to najlepiej jest zainwestować w kosiarkę z systemem mulczującym. Skoszona trawa jest wielokrotnie rozdrabniana, a następnie kosiarka automatycznie rozrzuca ją równomiernie po trawniku. Rozkładająca się trawa pomaga użyźnić glebę dzięki czemu tworzy się pewnego rodzaju ekologiczny nawóz. Mulczowanie pomaga nam pielęgnować trawnik, spowalnia odrost chwastów oraz zmniejsza parowanie wody z gleby.
  2. Kosz - czym pojemniejszy , tym lepszy, bo pozwala nam to na dłuższą pracę bez przerwy na opróżnianie kosza. Natomiast jak jest dużo trawy w koszu, tym ciężej nam ją manewrować. Na rynku jest już sporo modeli ze wskaźnikiem zapełnienia kosza. Do wyboru mamy materiałowe - lekkie i zajmujące mało miejsca po demontażu i te wykonane z tworzywa sztucznego, które łatwiej się czyści.

 

 

Jeżeli już wiesz czym się kierować, kliknij i wybierz kosiarkę dostosowaną do Ciebie !

 

Na koniec mała rada.. 

W czasie suszy kośmy trawę rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki mogą się blokować i tępić. W okresie koszenia tj : kwiecień – październik należy kosić trawę co 1.5 tyg, aby wyglądała ładnie i była zadbana. Bliżej zimy kosimy na jak najdłuższym ostrzu około 5 cm, aby zabezpieczyć glebę. Pamiętajmy też by od czasu do czasu naostrzyć, bądź wymienić ostrze kosiarki, silnik będzie miał mniejszy opór a trawa będzie ścinana nie szarpana.

Komentarze do wpisu (4)

8 sierpnia 2018

dziękuję, przydał się poradnik

9 maja 2020

Bardzo przydatny poradnik

10 lipca 2021

Dobrze że są takie rankingi, gdzie mozna porównac sobie wszystkie kosiarki, przeczytać wady i zalety, wten sposób można dokonac właściwego wyboru i zakupu. Ja pomimo tyle przecztanych wpisów zdecydowałem się na Stiga. myśle że to dobry wybór a firma jak najbardziej znana.

8 marca 2023

Po przeczytaniu artykułu wybrałem markę Makita. Już się nie mogę doczekać pierwszego koszenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium