Electromag
background

Dlaczego warto kupić rozdrabniacz do gałęzi do ogrodu?

0

Dbanie o ogród to ciężka praca. W naszych ogrodach często pojawia się problem nadmiaru gałęzi, wynika to z dużej ilości drzew i krzewów na naszych przydomowych podwórkach czy działkach. Niestety, pozostawienie ich może zaburzać porządek ogrodu i utrudniać pielęgnację roślin. Palenie gałęzi w ogrodach w Polsce jest nielegalne, co sprawia, że konieczne jest znalezienie innej metody ich usuwania. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie rozdrabniacza do gałęzi. Ten przydatny sprzęt pozwala na efektywne przetwarzanie zdrewniałych gałęzi na drobniejsze fragmenty, które mogą być wykorzystane jako materiał do kompostu. Wybór odpowiedniego rozdrabniacza jest ważnym elementem podczas zakupu, dlatego warto poznać funkcje najlepszych modeli dostępnych na rynku, aby wybrać urządzenie idealnie odpowiadające potrzebom pielęgnacyjnym Twojego ogródka. Sprawdź jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi

 

 1. Rozdrabniacze do gałęzi - ogólny opis
 2. Jaki rozdrabniacz do gałęzi frezowy czy nożowy?
 3. Zastosowanie zmielonych gałęzi
 4. 4.Najlepsze modele
 5. 5.Które zasilanie będzie najlepszym wyborem?
 6. 6.Dodatkowe funkcje w rozdrabniaczu do gałęzi

 

 

1.Rozdrabniacz do gałęzi - ogólny opis

Jeśli masz duży ogród lub regularnie pracujesz z gałęziami i innymi odpadami roślinnymi, to rozdrabniacz może być świetną inwestycją, ułatwiającą Ci pracę i zarządzanie ogrodem. Rozdrabniacz do gałęzi jest przydatnym narzędziem zarówno dla hobbystów  domowych ogrodów, jak i profesjonalistów pracujących w ogrodnictwie czy terenie. Może być stosowany do utrzymania czystości ogrodów, parków, czy nawet w sadach. Rozdrabniacz umożliwia przetworzenie dużych gałęzi i odpadów roślinnych na drobniejsze kawałki, co ułatwia ich transport, składowanie lub wykorzystanie jako mulcz. W porównaniu z ręcznym cięciem lub rębaniem gałęzi, rozdrabniacz jest znacznie szybszy i wydajniejszy. Pozwala zaoszczędzić czas i siły na inne prace w ogrodzie.

 

2.Jaki rozdrabniacz do gałęzi frezowy czy nożowy?

Wybór między rozdrabniaczem frezowym a nożowym zależy głównie od Twoich potrzeb.

System frezowy w rozdrabniaczu do gałęzi to mechanizm oparty na krążącym frezie, który jest używany do rozdrabniania gałęzi . Gdy masz do czynienia z dużymi gałęziami o twardej strukturze, rozdrabniacz frezowy może być lepszym wyborem ze względu na swoją moc i zdolność do efektywnego rozdrabniania. Często są bardziej wydajne i szybsze w pracy niż rozdrabniacze nożowe.

Natomiast jeśli pracujesz głównie z mniejszymi gałęziami lub delikatniejszymi materiałami roślinnymi, rozdrabniacz nożowy może być bardziej odpowiedni.  Ostrza są zazwyczaj wykonane z hartowanej stali lub innego trwałego materiału, który zapewnia ostrość i wytrzymałość. System nożowy w rozdrabniaczu do gałęzi jest skutecznym sposobem na rozdrabnianie gałęzi i innych odpadów roślinnych na mniejsze kawałki, co ułatwia ich utylizację lub wykorzystanie w ogrodzie.

 

3.Zastosowanie zmielonych gałęzi

 

 • Zmielone gałęzie i odpady roślinne uzyskane z rozdrabniacza do gałęzi mogą być wykorzystane na kilka różnych sposobów w ogrodzie, dzięki czemu zredukujemy odpady, co korzystnie wpłynie na nasze otoczenie. Zmielone gałęzie można wykorzystać w następujący sposób:
 • Mulcz: Zmielone gałęzie doskonale sprawdzają się jako materiał mulczujący. Można je równomiernie rozsypać na glebie wokół roślin, co pomoże zatrzymać wilgoć, zapobiec wzrostowi chwastów, a także zapewnić izolację termiczną dla korzeni roślin.
 • Kompost: rozdrobnione gałęzie i odpady roślinne mogą być dodawane do kompostownika. Po rozkładzie przyczynią się do stworzenia bogatego w składniki odżywcze i mikroorganizmy kompostu, który można następnie stosować jako organiczne nawozy do gleby.
 • Ścieżki ogrodowe: mogą być wykorzystane do budowy ścieżek ogrodowych jako naturalny materiał podłogowy. Rozsypując je na drodze i utrwalając warstwą piasku lub kamieni, można stworzyć estetyczne i ekologiczne ścieżki w ogrodzie.
 • Podsypka pod rośliny: Zmielone gałęzie mogą być również stosowane jako podkładki pod donice roślin lub podłoża dla roślin w skrzynkach ogrodowych. Zapewniają one dodatkową drenaż oraz utrzymują równowagę temperatury w doniczce.

 

4.Najlepsze modele

Na rynku mamy ogromny wybór tych urządzeń. Producenci co sezon wypuszczają nowe, ulepszone modele. Wśród popularnych rozdrabniaczy znajdziemy marki tj. Makita, Atika czy NAC. Przed zakupem zachęcamy do przeczytania naszego FAQ - Jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi? – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez Kupujących. Jeśli chcemy, aby sprzęt posłużył nam jak najdłużej, to musimy przede wszystkim zadbać o to, aby był wykonany z trwałych i odpornych materiałów. Części urządzenia powinny być najwyższej klasy, bo to pozwoli na bezawaryjną pracę przez wiele lat. Znane marki mają sprawdzony i bezpieczny sprzęt.

 

 • Makita UD2500 to elektryczny rozdrabniacz do gałęzi. Jest wyposażony w silnik o dużej mocy 2500W, co pozwala mu skutecznie rozdrabniać nawet większe gałęzie. Jest zaprojektowany w sposób, który umożliwia łatwe przenoszenie i manewrowanie, co jest ważne, gdy pracuje się w różnych miejscach w ogrodzie. Makita projektuje swoje urządzenia z myślą o użytkownikach, więc obsługa UD2500 będzie stosunkowo prosta i intuicyjna. Nowoczesna, smukła konstrukcja pozwala na rozdrabniania gałęzi o średnicy do 45 mm. Wyposażony jest w zabezpieczenie przed przeciążaniem. Pojemność zbiornika to 67litrów.

 

 • NAC SHE280S-BOX-G jest zasilany za pomocą silnika elektrycznego, co oznacza, że nie wymaga paliwa i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Duża moc 2800W pozwoli na rozdrabnianie grubych i twardych gałęzi o średnicy do 44mm. Wyposażony jest w mechanizm tnący, który skutecznie rozdrabnia gałęzie na mniejsze fragmenty. Mechanizm ten może być wykonany z ostrzy lub kół tnących, które obracają się wokół osi, krusząc materiał. Duży zbiornik na odpady o pojemności 60l pozwala na długą pracę bez przed na opróżnienie pojemnika. Ten rozdrabniacz frezowany wyposażony jest w funkcje bezpieczeństwa np. w zmianę kierunku obrotów w przypadku zakleszczenia się już rozdrobnionych odpadów w urządzeniu. Wykonany jest z dobrej jakości materiałów co sprawi że posłuży nam nie tylko jeden sezon.

 

 • ATIKA ALF 2800 - Elektryczny rozdrabniacz o napięciu 230V z mocnym silnikiem 2800W. Zaprojektowany z myślą do prac domowych i profesjonalnych. Duży kosz ułatwia pracę w ogrodzie. Stosunkowo cichy w porównaniu z innymi modelami dostępnymi na polskim rynku. Średnica gałęzi, które jest w stanie rozdrobnić wynosi 45mm. Dla bezpieczeństwa użytkowników wyposażony jest w bieg wsteczny. Koła ułatwiają transport z miejsca na miejsce podczas prac. Pojemność kosza na odpady to 62l.

 

5.Które zasilanie będzie najlepszy wyborem?

Wybór zasilania w rozdrabniaczu do gałęzi zależy głównie od twoich potrzeb i rodzaju prac jakie będzie wykonywał.

Dla prac przydomowych związanych z pielęgnacją ogrodu zasilanie elektryczne zazwyczaj wystarcza. Jeśli masz dostęp do gniazdek elektrycznych w pobliżu obszarów, gdzie pracujesz, i nie planujesz korzystać z rozdrabniacza do bardzo dużych gałęzi, model zasilany elektrycznie będzie odpowiedni. Jest to również bardziej ekologiczne rozwiązanie. Rozdrabniacza elektryczne są ciche i przyjazne dla otoczenia. Rozdrabniacze elektryczne mogą być mniej wydajne w przetwarzaniu większych gałęzi w porównaniu do modeli spalinowych o większej mocy.

Jednak jeśli masz duży ogród lub potrzebujesz większej mobilności, modele spalinowe będą lepszym rozwiązaniem. Rozdrabniacze zasilane spalinowo oferują większą mobilność i niezależność od dostępu do źródła zasilania. Mogą być używane w dowolnym miejscu, co sprawia, że są idealne do pracy w ogrodach o dużych obszarach lub tam, gdzie brakuje gniazdek elektrycznych. Niestety modele o zasilaniu spalinowym są głośniejsze, generują więcej emisji spalin. Są większe, ciężkie i wymagają regularnej konserwacji silnika oraz uzupełniania paliwa i oleju.

 

6.Dodatkowe funkcje w rozdrabniaczu do gałęzi

 • Bieg wsteczny: Ta funkcja pozwala na obracanie kierunku tnących elementów w razie zacięcia się gałęzi lub innych przeszkód. Tryb wsteczny umożliwia odbicie materiału, który utknął, co ułatwia usuwanie zatorów i zapobiega uszkodzeniom urządzenia.
 • Regulacja rozmiaru kruszenia: Niektóre rozdrabniacze mają możliwość regulacji wielkości rozdrabniania. Można ustawić, czy chcesz, aby gałęzie były rozdrabniane na mniejsze kawałki czy większe fragmenty, co daje większą kontrolę nad procesem rozdrabniania.
 • Wielokierunkowy wyrzut materiału: Ta funkcja umożliwia dostosowanie kierunku, w którym wyrzucany jest rozdrobniony materiał.
 • Wyłącznik przeciążeniowy:  Wiele modeli rozdrabniaczy jest wyposażonych w czujniki przeciążenia, które automatycznie wyłączają urządzenie, gdy napotka ono zbyt duże obciążenie. Chroni to silnik przed uszkodzeniem i zapobiega awariom.
 • Składane rękojeści lub uchwyty: Funkcja ta ułatwia przechowywanie i transportowanie rozdrabniacza, gdy nie jest używany. Składane rękojeści lub uchwyty zmniejszają jego rozmiar, co ułatwia przechowywanie w garażu lub wiacie.
 • Wskaźnik poziomu oleju: Jeśli rozdrabniacz jest zasilany silnikiem spalinowym, ta funkcja informuje użytkownika o poziomie oleju w silniku, co umożliwia monitorowanie i konserwację silnika.

Te dodatkowe funkcje mogą zwiększyć wygodę, wydajność i bezpieczeństwo użytkowania rozdrabniacza do gałęzi, dlatego warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium