Electromag
background

Przyłbica spawalnicza – jak dopasować do swoich potrzeb? Jaki wybrać model?

2
Przyłbica spawalnicza – jak dopasować do swoich potrzeb? Jaki wybrać model?

Maska spawalnicza to kluczowe wyposażenie każdego spawacza. Spawanie metodą MIG/MAG lub MMA to prace trudne i wymagające nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego wyposażenia ochronnego. Długotrwała ekspozycja na procesy spawalnicze może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia, dlatego wybór właściwej przyłbicy spawalniczej jest niezwykle istotny. Ta ochronna osłona zapewnia bezpieczeństwo oczom i głowie spawacza, chroniąc przed szkodliwymi skutkami spawania. Maska spawalnicza to must have każdego spawacza! Wybór odpowiedniej przyłbicy spawalniczej może być wyzwaniem, ale warto zainwestować w bezpieczeństwo i komfort pracy. Dzięki niej możesz skoncentrować się na swojej pracy - spawaniu, mając pewność, że jesteś odpowiednio chroniony przed ryzykiem związanym z pracą spawacza. Przyłbica musi być wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. To kluczowe, aby zapewnić długotrwałą ochronę. Przed zakupem upewnij się, że wybrana przyłbica spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest zgodna z obowiązującymi normami.

 

SPIS TREŚCI

 1. Jak wybrać odpowiednią przyłbicę?
 2. Rodzaje masek spawalniczych
 3. Zalety maski spawalniczej
 4. Dodatkowe funkcje przyłbic spawalniczych

 

1.Jak wybrać odpowiednią przyłbicę?

Wybierając odpowiednią przyłbicę spawalniczą, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy podczas spawania. Wybór przyłbicy zależy głowinie od rodzaju spawania, które będziesz wykonywać :MIG/MAG, MMA, TIG. Każdy rodzaj spawania generuje różne rodzaje promieniowania i niebezpieczeństwa, dlatego rodzaj przyłbicy może się różnić. Wybierz przyłbicę wyposażoną w odpowiedni filtr optyczny. Filtr optyczny powinien spełniać warunki normy EN 379. Filtr chroni oczy przed promieniowaniem UV/IR emitowanym podczas spawania. Numeracja filtrów DIN określa zakres zaciemnienia i regulacji. Upewnij się, że filtry są zgodne z wymaganiami dla rodzaju spawania, który wykonujesz. Kolejnym kryterium jest komfort użytkownika oraz waga maski spawalniczej.  Przyłbica powinna być dopasowana do rozmiaru Twojej głowy. Ostateczny wybór może być uzależniony od Twojego budżetu, ale zawsze staraj się znaleźć rozsądny balans między ceną a jakością i funkcjonalnością. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz specjalistycznej pomocy, skonsultuj się z naszym pracownikiem sklepu specjalizującego się w sprzęcie spawalniczym.

 

2.Rodzaje masek spawalniczych

Do wyboru na rynku mamy dwa rodzaje przyłbic :

 • pasywna
 • automatyczna

 

Oba te rodzaje mają swoje zalety i wady, ale zrozumienie różnic między nimi może pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru, dostosowanego do Twoich potrzeb i stylu pracy.

 

Przyłbica pasywna to wybór dla tych, którzy cenią sobie prostotę obsługi i oszczędność. Są to podstawowe i tradycyjne przyłbice spawalnicze wyposażone w stałą szybę spawalniczą. Zwykle posiadają regulowaną opaskę na głowę dla lepszego dopasowania. Przyłbice pasywne to dobre rozwiązanie dla spawaczy pracujących przy metodzie MMA lub MIG/MAG, gdzie spawanie nie wymaga częstych zmian zaciemnienia. Sam wybór spawarki również nie jest łatwy, ale w naszym poradniku pokazujemy na co zwrócić szczególną uwagę. Jednak przyłbice pasywne mają swoje wady. Po wygaszeniu łuku może wystąpić uczucie ciemności, co może utrudniać pracę. Jeśli łuk jest niestabilny lub jaśniejszy, może to prowadzić do bólu oczu. Ponadto, konieczność ciągłego ściągania lub podnoszenia maski po zaprzestaniu spawania może być uciążliwa. Pomimo swoje prostoty przyłbice pasywne oferują skuteczną ochronę oczu i twarzy przed szkodliwym promieniowaniem spawalniczym, błyskami i iskrami. Przyłbice spawalnicze pasywne są zazwyczaj tańsze niż ich odpowiedniki automatyczne. Dlatego są często wybierane przez początkujących spawaczy.

 

Przyłbica automatyczna wyposażona jest w filtr optyczny, który automatycznie dostosowuje zaciemnienie w zależności od natężenia promieniowania spawalniczego. Gdy łuk się zapala, filtr zmniejsza przepuszczanie światła, co zapewnia lepszą widoczność i ochronę oczu. Zapewnia spawaczom większy komfort, eliminując potrzebę ręcznego podnoszenia i opuszczania przyłbicy, co sprawia, że praca staje się bardziej płynna i efektywna. Maski samościemniające idealne są do spawania MIG/MAG, MMA, TIG.  Droższe od tradycyjnych, ale zdecydowanie bezpieczniejsze i poprawiające komfort pracy. Szczególnie zalecane profesjonalistom. Przyłbice automatyczne są coraz bardziej popularne w branży spawalniczej ze względu na ich wygodę i skuteczność.

 

Przyłbice samościemniające są zazwyczaj droższe niż przyłbice pasywne, ale wielu spawaczy uważa, że są warte swojej ceny ze względu na komfort i bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Wybór między przyłbicą samościemniającą a pasywną zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju spawania i budżetu, ale wiele osób uważa, że przyłbice automatyczne są znacznie bardziej praktyczne i komfortowe w użytkowaniu.

[product category_id="61" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

3.Zalety maski spawalniczej

Maska spawalnicza to istotne wyposażenie każdego spawacza, ponieważ zapewnia szereg korzyści i zalet, które poprawiają bezpieczeństwo, komfort i wydajność pracy.  Główną i najważniejszą zaletą jest ochrona przed promieniowaniem UV/IR. Przyłbica zapewnia niezbędną ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) i podczerwonym (IR), które są emitowane podczas spawania. Działa jak bariera między oczami a promieniowaniem, chroniąc oczy przed oparzeniami i uszkodzeniami. Spawanie generuje jasne błyski i intensywne światło łuku spawalniczego, które mogą być szkodliwe dla wzroku. Maska spawalnicza z odpowiednim filtrem optycznym chroni oczy spawacza przed efektami oślepiania i zapobiega uszkodzeniom oczu. Kolejną zaleta posiadania maski spawalniczej jest ochrona twarzy, która chroni przed iskrami, błyskami i cieczami metalowymi, które mogą być wystrzeliwane podczas spawania i stanowić zagrożenie dla skóry. Wiele nowoczesnych masek spawalniczych jest wyposażonych w systemy wentylacji, regulowane opaski na głowę i lekkie materiały, co zapewnia spawaczowi komfort i wygodę podczas długotrwałej pracy. Maski spawalnicze słyną z trwałości, ich masywna konstrukcja oraz odporność na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że jest ona trwałym i niezawodnym narzędziem. Dlatego podczas zakupu maski nie warto oszczędzać, w końcu chodzi tu o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.  Maska spawalnicza może być stosowana w różnych rodzajach spawania, co sprawia, że jest wszechstronnym narzędziem w warsztacie lub zakładzie spawalniczym. Wiele masek spawalniczych spełnia określone normy bezpieczeństwa, co daje pewność, że są one projektowane i produkowane z myślą o ochronie spawaczy.

 

4.Dodatkowe funkcje przyłbic spawalniczych

Maski spawalnicze, zarówno te pasywne, jak i automatyczne, mogą mieć różne dodatkowe funkcje i cechy, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo spawacza podczas pracy. Oto niektóre z tych funkcji:

 • regulowana opaska: pomoże w dopasowaniu maski do rozmiaru głowy użytkownika
 • wentylacja: maski wyposażone w systemy wentylacji zapewniają lepszy przepływ powietrza wewnątrz przyłbicy
 • system oczyszczania powietrza: niektóre maski spawalnicze mają wbudowany system oczyszczania powietrza, który usuwa opary i dymy spawalnicze, chroniąc spawacza przed wdychaniem szkodliwych substancji. To szczególnie przydatne w przypadku spawania w zamkniętych pomieszczeniach.
 • funkcja szlifowania
 • szyby z anty-zarysowaniem: mogą być pokryte warstwą anty-zarysową, która zapobiega zadrapaniom i zmatowieniom szyby, co przedłuża jej trwałość i zapewnia lepszą widoczność
 • funkcja opóźnienia

 

Jeśli szukasz idealnej przyłbicy spawalniczej, skonsultuj się z ekspertami w naszym sklepie, którzy pomogą Ci dostosować wybór do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Zapewnij sobie bezpieczeństwo i skup się na doskonaleniu swojego spawania, dzięki odpowiednio dobranej przyłbicy spawalniczej. Jeśli jestem posiadaczem przyłbicy, podziel się z nami w komentarzach opinią swojego modelu. W naszym sklepie internetowym posiadamy spawarki, przyłbice i osprzęt gazowy dla amatorów i profesjonalistów. W ofercie mamy producentów takich jak: Ideal, Magnum, Spartus, Weldman. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi sprzętami, które znajdziesz w Electromag.

Komentarze do wpisu (2)

13 maja 2024

Czy przyłbica Spartus 230XT nada się spawania metodą MMA?

13 maja 2024

Witam. Tak, maska Spartus Master 230XT jest przeznaczona do spawania MMA, MIG/MAG oraz TIG.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium